Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Zvíře jako nechtěný dar. Útulky se připravují na povánoční nápor

Jižní Čechy – K Vánocům neodmyslitelně patří dárky. Mezi ně ale často patří i takové, které místo radosti způsobí spíš velkou starost. Typickým příkladem jsou štěňata a koťata, o která budoucí majitel nemá zájem.

Překvapit originálním dárkem pod stromečkem chce snad každý z nás. Živý dárek v podobě štěněte ale není vždy tou správnou volbou. 

Roztomilé štěně, které na svého budoucího majitele vykoukne z krabice s mašlí na krku, pod stromečkem radost udělá. Problémy nastanou ve chvíli, kdy prvotní nadšení opadne a člověk si uvědomí, že pes skutečně vyžaduje péči a čas.

Dárek můžeme pořídit, ale musí to být na přání celé rodiny. Pokud pojedu na dovolenou, musím vědět, kdo se o něj postará a pomůže s krmením s venčením,“ říká Jana Karlíčková, vedoucí českobudějovického útulku Na Zlaté stoce.

Před pořízením takového vánočního dárku musíme počítat i s tím, že budoucímu majiteli stoupnou náklady. Krmivo, očkování i pravidelné návštěvy u veterináře přeci jen nejsou zadarmo. A myslet bychom měli i na to, jakého psa komu pořizujeme.

„Musíme zvážit, jak velkého psa pořídit, jak temperamentního, jak starého. Aby se nestalo, že 70letá babička za ním vlaje, za nějakým ročním pejskem v plné vitalitě,“ dodává vedoucí Karlíčková.

Pes je zkrátka závazek na delší dobu. Po našem boku bude dalších 10 až 15 let. Co ale dělat, pokud je takový dárek přece jen nechtěný?

Když už tedy dojde k té chybě a dostaneme nechtěný dárek ve formě zvířátka, tak by se lidé v první řadě měli rychle rozhodnout, jestli si ho ponecháme a postaráme se o něj nebo jestli ho vrátíme původnímu chovateli, od kterého jsme ho přivezli. To je nejlepší varianta, zbytečně ho nezatěžovat tím, že si někde bude zvykat na nové prostředí,“ říká Vladimír Kössl, majitel útulku Animal Rescue.

Pokud jste tedy takový dárek dostali nebo víte o někom ze svých přátel, kdo si s darovaným zvířetem neví rady, obraťte se na odborníky. Mějte na paměti, že není dobré, aby kvůli lidské nerozvážnosti živý tvor zbytečně trpěl.

Ilustrační snímek. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3