Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Zusku k nové baletní inscenaci inspiroval příběh z domu prarodičů

České Budějovice 19. března (ČTK) – Balet Jihočeského divadla uvede 23. března v českobudějovickém Domě kultury Metropol premiéru inscenace Klíče odnikud. Připravil ji bývalý šéf baletu Národního divadla Praha Petr Zuska. Inspiroval se příběhem osamocené ženy z opuštěného domu prarodičů. Zazní části Rekviem Antonína Dvořáka a cyklu Po zarostlém chodníčku Leoše Janáčka. ČTK to řekla vedoucí obchodního oddělení divadla Věra Ernstová.

Zuska se na jihočeskou scénu vrací po šesti letech, poprvé se souborem pracoval v roce 2012, kdy uvedl choreografii Mariin sen. K nynější celovečerní variaci ho inspirovala nedávná návštěva dnes již zcela opuštěného domu prarodičů, kde několik posledních desetiletí žila osamocená žena, která tam pak v naprosté samotě i zemřela.

„Zoufalá a vyšinutá schizofrenička, uzavřená do svého vlastního světa strachu a hrůzy ze všeho okolo, jíž nebylo pomoci. Obklopena tmou plnou reje svých neuspořádaných démonů a zároveň svazky přesně nadepsaných klíčů. Byla to má teta, které je můj nový opus věnován,“ řekl Zuska (49). Dodal, že nejde o vyprávění jejího příběhu.

Inscenaci hudebně opřel o kontrast mezi částmi z Dvořákova Rekviem a z Janáčkovy klavírní lyriky z cyklu Po zarostlém chodníčku. V prvním případě jde podle něj o vysokou duchovní a plnou symfonicko – vokální hudbu, v druhém o jakoby osamocený klavír. Rekviem není, jak uvedl Zuska, reakcí na osobní tragédii, ale spíše velkolepou oslavou Boha, zatímco Janáčkův klavírní cyklus vyvěrá z jednoho z nejzoufalejších období skladatelova života, kdy mu kromě několika profesních neúspěchů zemřela jednadvacetiletá dcera Olga. „Jde tedy o záležitost velice niternou, křehkou, ale zároveň dynamickou a drásající,“ uvedl Zuska.

Na klavír zahraje přímo na jevišti Božena Steinerová. Scénu navrhl Jan Dušek, který se Zuskou vytvořil asi 15 inscenací v ČR i zahraničí. Autorem kostýmů je vedoucí souboru Laterny magiky Pavel Knolle. První reprízy budou 14. a 20. dubna.

vkc hj

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3