Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Zpřísnění kontrol i kratší odstávky. Temelín představil priority

Temelín – Své priority pro letošní rok ve čtvrtek představila Jaderná elektrárna v Temelíně. Na jaké oblasti se chce největší výrobce elektřiny v republice zaměřovat?

Zpřísnění kontrol dodavatelů nebo lepší plánování údržby, které má napomoci ke zkrácení plánovaných odstávek obou bloků. To jsou jen některé z priorit, které si stanovila Jaderná elektrárna Temelín. Část změn v systému řízení a prověrek dodavatelských subjektů zavedla už loni a letos je hodlá dokončit.

„Očekáváme, že přinese kvalitu už ve fázi přípravy prací a dobré koordinaci všech, kteří se na těch pracích budou podílet,“ říká ředitel elektrárny Bohdan Zronek.

Mezi další povinnosti elektrárny pro letošní rok patří bezpečnostní prověrky více než pěti stovek zaměstnanců. Především těch, kteří řídí provoz nebo manipulují s jaderným palivem, případně mají přístup do reaktorového sálu, velína nebo do skladu paliva.

„Bezpečnostní prověrka je realizovaná Národním bezpečnostním úřadem. Zaměřuje se na trestní bezúhonnost, finanční bezúhonnost a potenciální rizikovost daných pracovníků,“ vysvětluje ředitel Zronek.

Temelín letos plánuje přijetí necelých osmi desítek nových zaměstnanců. S jejich přijetím má napomoci i nově vytvořený web.

Klíčovou oblastí zůstává pro elektrárnu bezpečnost. Energetici ji letos prověří při devíti havarijních cvičeních včetně jednoho tajného.

„Asi největším cvičením bude bude takzvaný Safeguard, který proběhne začátkem dubna. Bude to součinnostní cvičení, kterého se zúčastní armáda, policie a provozovatel elektrárny ČEZ,“ zmiňuje mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Podobné cvičení se uskutečnilo na Temelíně naposledy před dvěma lety. Tehdy se do něj zapojily asi dvě stovky lidí. Zhruba stejný počet účastníků plánuje elektrárna i na letošní rok.

 „Smyslem tohoto cvičení je zajistit ochranu jaderné elektrárny, pokud by České republice hrozil například nějaký teroristický útok,“ dodává mluvčí Sviták.

Jaderná elektrárna Temelín je v současné době největším výrobcem elektřiny v České republice a s jedenácti stovkami pracovníků patří i mezi největší zaměstnavatele na jihu Čech.

Temelínská elektrárna. Foto: atominfo.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3