Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Žena se dostala na Šumavě do nesnází, zachraňoval ji vrtulník

Šumava – Armádní vrtulník zachraňoval ve čtvrtek 6. července mladou ženu na Šumavě. Matka s miminkem se dostala do nesnází při výletu na Medvědí stezku v osadě Jelení.

Zasahující člen Horské služby Šumava Aleš Fejfar řekl, že žena měla problém se zády. Když se v těžko přístupném terénu shýbla, nedokázala se už narovnat. Její manžel proto přivolal pomoc.

„Problém byl v tom, že nehoda se kojící matce stala v místech, kam se v žádném případě nedokážeme dostat s naší terénní technikou,“ popsal Aleš Fejfar a dodal, že zřejmě nešlo o vážné zranění, ale transport z této lokality by byl velmi náročný a pro ženu značně bolestivý.

Členové Horské služby tedy vše konzultovali s dispečinkem Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje. „Došli jsme k závěru, že nejvhodnější by bylo vyslání vrtulníku. Transport k našemu autu, eventuálně k sanitnímu vozu dva kilometry skalami a hustým porostem se jevil jako nejméně možný,“ komentoval situaci na místě Aleš Fejfar.

Záchranáři tedy maminku zafixovali v bezpečné poloze do vakuové matrace a umístili na speciální nosítka. „Vrtulník Letecké záchranné služby pak v podvěsu paní vytáhl a přeletěl s ní na místo, kde mohl přistát a ženu naložit. Poté  ji transportovali do nemocnice v Českých Budějovicích,“ doplnil záchranář Fejfar.

„Musíme efektivně zasahovat i v situacích, které neznamenají přímé ohrožení života nebo zdraví. Kdybychom paní nedostali do podvěsu, čekal by nás transport, při kterém bychom potřebovali zřejmě mnohem více dnes sloužících záchranářů Horské služby,“řekl k zásahu Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava. Dodal, že kromě toho by byl přesun na takovou vzdálenost v nosítkách pro ženu značně traumatizující.

navadeni-vrtulniku

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3