Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Zdravotníci zasáhnou i za hranicemi

Jižní Čechy – Záchranáři z jihu Čech a Dolního Rakouska mohou v případě potřeby zasahovat i na druhé straně hranice. Umožní jim to memorandum, které podepsali jihočeský hejtman Jiří Zimola a jeho dolnorakouský protějšek Erwin Pröll.

„Jsem velmi rád, že jsme tuto spolupráci podepsali, protože, tak jako je hranice s Dolním Rakouskem delší, je i potřeba této spolupráce větší,“ uvedl hejtman Zimola a připomněl, že koncem září byla stejná dohoda podepsána i s Horním Rakouskem.

„Tato spolupráce přesně ztělesňuje to, co by mělo být cílem každého politika, totiž aby se lidem dařilo lépe. To tato dohoda přesně splňuje,“ řekl hejtman Pröll a dodal, že příprava dokumentu trvala téměř tři roky.

Podpis memoranda ocenil i ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Marek Slabý. Upozornil, že největší přínos má toto opatření pro samotné pacienty. „Je jedno, na které straně hranice člověk upadne, zvedne ho ten, kdo je k němu nejblíž,“ poznamenal. Smlouva podle něj umožňuje záchranářům chovat se na území Rakouska stejně, jako v České republice. „Můžeme použít modrý maják, léčit na území Rakouska, stejně jako Rakušani mohou léčit u nás, velenického pacienta můžeme hospitalizovat v Gmündu, když to situace vyžaduje, prostě chovat se, jako dobří sousedé,“ uzavřel ředitel záchranky s tím, že dosud nebylo možno na území Rakouska provádět léčebné úkony, nebo jezdit takzvaně na maják.

Stejné memorandum, které je již podepsáno s Horním i Dolním Rakouskem by mělo být nejpozději do konce roku podepsáno i s Bavorskem. Bude tak zajištěna spolupráce záchranných služeb po celé délce jižní hranice. Pacienti mohou pro lékařskou pomoc volat v Rakousku číslo 144, což je ekvivalent naší 155, či krizovou linku 112, která platí v obou těchto státech.

foto-2
Po podpisu memoranda. Foto: Jihočeský kraj

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3