Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Zázračná vejce. Krokodýlí zoo v Protivíně se pyšní světovou raritou

Protivín- Krokodýlí zoologická zahrada v Protivíně na Písecku je údajně jediným místem na světě, kde kriticky ohrožený gaviál indický nakladl vajíčka v podmínkách chovu v mírném klimatickém pásmu.

Už v roce 2012 tady gaviálové indičtí vajíčka sice snesli, ale bylo to krátce po jejich dovozu z Indie, a tak bylo jasné, že k oplození tehdy došlo ještě v Indii. To, co se v těchto dnech v krokodýlí zoo v Protivíně podařilo, označuje majitel Miroslav Procházka za světový unikát.

Dnes existuje ve volné přírodě zhruba 200 exemplářů, kteří jsou schopni rozmnožování. Proto je důležitý chov v zajetí. Jsme jedna z mála zahrad v Evropě, která gaviály indické chová. Je šest zoologických zahrad v Evropě, které je chovají. My jich máme nejvíc, osm,“ říká majitel zoo.

Většina vajíček je uchována v inkubátoru v místech, kam se návštěvníci nedostanou. Dvě jsou ale uložené tak, aby si je mohli lidé prohlédnout.

Těch vajíček máme dvacet, ale dvě jsme se rozhodli vystavit pro návštěvníky, aby mohli pozorovat vývoj těchto krokodýlích vajec během období inkubace. Ta bude trvat pravděpodobně devadesát dnů,“ popisuje Miroslav Procházka. Malí krokodýlové by se měli na svět vyklubat na přelomu května a června.

Vejce gaviálů indických. Foto: TV Jéčko

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3