Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Zapomenutého otce otáčivého hlediště připomene putovní výstava

České Budějovice (ČTK) – Scénografa Joana Brehmse, zapomenutého otce otáčivého hlediště v Českém Krumlově, připomene v Lotyšsku a v Česku putovní výstava. Objeví se na ní i návrh divadla se dvěma hledišti, které by mohlo českokrumlovskou točnu nahradit. ČTK to řekl místopředseda Senátu a bývalý ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták.

Joan Brehms (1907 – 1995), rodák z lotyšské Libavy, začínal v Jihočeském divadle 8. června 1945 jako dělník. Postupně zde jako divadelní architekt, scénograf a výtvarník vytvořil 150 scénických výprav a s režisérem Otto Haasem navrhl koncem 50. let původní českokrumlovské otáčivé hlediště.

„Jeho odkaz je polozapomenutý. Celý život spojil s Jihočeským divadlem, ale protože se z Prahy do Budějovic jezdilo tři a půl hodiny rychlíkem, buď se o něm nevědělo, nebo byl pominut. A otáčivé hlediště Praha nikdy nenahlížela jinak než jako letní atrakci. Myslím si, že je to veliká škoda,“ řekl Šesták, který točně věnoval část své disertační práce.

Výstava, kterou připravuje, začne v září v Lotyšsku, příští rok se přesune do Prahy a v létě 2018, před začátkem sezony na otáčivém hledišti, doputuje do Českých Budějovic. Přinese návrhy dekorací, pohyblivý model původní točny i obrazy, které scénograf, žák výtvarné školy Bauhaus, maloval. „Lotyšské straně by měla pomoci najít ztraceného syna, není tam o něm nic známo. A Češi by si měli uvědomit, že tady měli výjimečného člověka,“ řekl Šesták s tím, že v Lotyšsku vzbudil záměr nadšení.

K novému životu chce probudit i Brehmsův návrh z roku 1972, divadlo se dvěma hledišti, jež připravoval pro Mexiko, ale ze spolupráce sešlo. Vznikne počítačová studie této scény. Podle Šestáka by tento návrh mohl nahradit současnou točnu, která v zámeckém parku zůstane do roku 2020.

Brehms vymyslel několik experimentálních hracích prostorů, jako byly kruhové divadlo v zahradě českobudějovického dominikánského konventu nebo kyvadlové hlediště na Karlštejně. Na otáčivém hledišti v Českém Krumlově se jako první hrála 9. června 1958 inscenace hry Ztracená tvář. Během své existence přilákala točna dosud 1,7 milionu diváků.

Joan Brehms. Foto: M. Tůma

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3