Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Zámek ve Vimperku čeká rozsáhlá oprava za 120 milionů korun

Vimperk – Národní památkový ústav letos zahájí rozsáhlou rekonstrukci zámku ve Vimperku na Prachaticku. Získal na ni více než stomilionovou dotaci z evropských fondů.

Vytvoření plnohodnotně provozovaného zámeckého areálu srovnatelného například s Hlubokou nad Vltavou nebo Českým Krumlovem. S takovým záměrem se letos pustí jihočeští památkáři do kompletní rekonstrukce zámku ve Vimperku. Ta bude rozdělena do dvou samostatných etap. První se týká takzvaného horního areálu. Národní památkový ústav na ni dostane 120 milionů korun z evropských dotací.

„Zahrnovalo by to rekonstrukci všech sítí, kanalizace, elektrorozvody, bezpečnostní systémy a podobně. Plánujeme také úpravu nádvoří a vnitřních fasád, ale zejména vybudování návštěvnického centra a pokladen, to znamená celá infrastruktura, která je schopna přijmout návštěvníky,“ vysvětluje šéf památkářů Petr Pavelec.

Nové podoby se dočká i zámecké muzeum. Památkáři plánují, že tam zavedou celoroční provoz. V současné chvíli se okolo zámku buduje i nová kanalizace.

„Nová kanalizace byla vyžadována vzhledem k novým nemovitostem, které tam vznikly,“ říká místostarosta města Jiří Cais.

Postavení zhruba sta metrů kanalizace vyjde na přibližně milion korun. Kolaudovat se má na jaře. Společně s městem se podílí na financování i samotní stavebníci.

Stavební úpravy horní části zámku mají skončit v roce 2021. Poté se památkáři pustí do oprav dolní části zámku a přilehlých zahrad. Na tuto etapu chtějí získat peníze od ministerstva kultury. Skončit by měla do pěti let.

„Velmi optimisticky viděno a očekáváno, Vimperk by za pět let mohl vypadat jako Hluboká nebo Český Krumlov. Mohl by to být pěkný, opravený, restaurovaný a plnohodnotně provozovaný zámecký areál,“ dodal Petr Pavelec.

Národní památkový ústav v jižních Čechách má nyní ve správě 12 historických objektů. Do jejich oprav chce letos investovat kolem 20 milionů korun.

Zámek ve Vimperku. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3