Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Zámek v J. Hradci láká na výstavu květin od renesance k romantismu

Jindřichův Hradec – Květiny od renesance k romantismu představí stejnojmenná výstava květinových aranží v historických interiérech hradu a zámku Jindřichův Hradec, která se uskuteční od soboty 17. června do neděle 25. června. Floristé se inspirovali historickými vazbami a oblíbenými květinami 16. až 19. století. Jednotlivé interiéry hlavní prohlídkové trasy tak prozáří stovky květů, vyvrcholením výstavy bude ohromující květinová fontána v hudebním pavilonu Rondel.

Jak už název výstavy napovídá, téma zapadá do cyklu kulturních akcí, přednášek a výstav pořádaných Národním památkovým ústavem v letošním roce pod názvem Rok renesanční šlechty. Na jindřichohradeckém zámku jsou unikátně dochované renesanční interiéry z konce 16. století, ze stejné doby pochází i hudební pavilon Rondel, do nichž bude směřována hlavní část výstavy. Zároveň bychom touto akcí rádi upozornili na to, že v letošním roce získaly renesanční interiéry novou tvář a i pravidelným návštěvníkům se tak představuje zčásti nová expozice. Hlavní prohlídková trasa, na níž se všechny tyto prostory nachází, ale zavádí návštěvníky také do pokojů novějších, upravených v 19. století, proto i druhá část názvu. Návštěvníci si tím pádem užijí vícero stylů vytváření květinových aranžmá, které se samozřejmě v jednotlivých dobách výrazně proměňovaly“, ozřejmuje koncept květinové výstavy kastelán zámku v Jindřichově Hradci Jan Mikeš.

Interiéry zámku rozkvetou pod rukama předního českého floristy Bohuslava Rabušice. „Jednotlivá aranžmá představují průřez dobovými styly. V takzvaných zelených pokojích jsou užity čistě renesanční vazby květin, jaké se používaly v Itálii 16. století, ale k vidění budou i vazby od baroka po romantismus a druhou polovinu 19. století. Největší z aranžmá bude několik metrů velká květinová fontána v Rondelu a tam se styly prolínají skutečně od renesance po romantismus,“ popsal Rabušic.

Základní vstupné je 100 korun, snížené 70 korun a rodinné 270 korun.

Zámek v J. Hradci. Foto: NPÚ Č. Budějovice


Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3