Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Zámek Hluboká prochází generálním úklidem

Hluboká nad Vltavou – Zámek Hluboká se chystá na hlavní sezonu. Právě v těchto dnech pracovníci zámku uklízejí jednu z nejnavštěvovanějších tras. V současné době smejčí celé první patro.

Uklidit zámek je podle Ivany Troupové, správkyně depozitáře, nelehký úkol.

Uklízí se nejen interiér pokojů, ale zároveň i drobné mobiliární předměty nebo nábytek. Protože je tu teď pouze jeden stupeň nad nulou, tak se vlastně používá jen suchý proces, čili oprašování a vysávání.

Další perličkou jsou pro pracovníky vysoké stropy. K umytí oken a lustrů musí využívat lešení. Úklid zámku se provádí s velkým předstihem tak, aby se všechno stihlo včas. Očištěný nábytek až do zahájení hlavní turistické sezóny chrání plátěné obaly.

Tento systém jsme nevynalezli my, jen kopírujeme to, co bylo běžné v původních panských domech,“vysvětluje Ivana Troupová.

Kromě úklidu se na zámku provádí i pravidelná inventarizace všech předmětů. V těchto dnech se jedná například o knihovnu. Zámecká knihovna má totiž neuvěřitelných dvanáct tisíc svazků knih.

Zámek Hluboká je pro návštěvníky otevřený celý rok. Hlavní sezona, ale začíná v polovině března.

uklid_hluboka
Úklid zámku v Hluboké nad Vltavou. Foto zdroj: TV Jéčko

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3