Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Zámek Hluboká při adventu ozdobí zimní prohlídkovou trasu

Hluboká nad Vltavou (Českobudějovicko) 24. listopadu (ČTK) – Přes 20 akcí nabídne adventní program v Hluboké nad Vltavou. Zámek zve na zimní trasu, zoo na štědrodenní krmení zvířat, město na andělský průvod či živý betlém. Adventní prohlídky pořádá i jaderná elektrárna Temelín. Novinářům to dnes řekli pořadatelé.

Město dává letos na kulturní program, jenž naplno začne 3. prosince rozsvícením vánočního stromu, asi milion korun, z toho čtvrtina je od sponzora. Z peněz zaplatilo město i nové pódium, jež stálo 500.000 Kč.

Radní Jindřich Soukal (ANO) ČTK řekl, že město za poslední tři roky zdvojnásobilo investice do turistického ruchu na milion korun. Loni ve městě přenocovalo 52.170 turistů, předloni 47.230, v roce 2014 to bylo 32.560 turistů. „Letošní odhad je kolem šedesáti tisíc,“ řekl ČTK Soukal.

Zámek Hluboká zve do 20. prosince a po přestávce znovu od 3. ledna na zimní trasu, která zahrnuje desítku soukromých pokojů Adolfa Schwarzenberga. Spadají sem kuřácký salon, lovecká jídelna i ložnice. „Během adventu budou přizdobeny, instalován betlém, na nádvoří bude vánoční stromeček, ozdobíme i prostory zahrady,“ řekl kastelán Martin Slaba. Na zámek loni přišlo 293.699 návštěvníků. Na Štědrý den bude v zámecké zimní zahradě zpívání, jehož tradice sahá podle starosty Tomáše Jirsy (ODS) do 60. let 20. století. „Chodí na to tisíce lidí,“ řekl Jirsa.

Zoologická zahrada v Hluboké přichystala tři zimní akce. Při Putování za Mikulášem 3. prosince půjde z náměstí čertovský průvod doplněný kočárem a anděly na nádvoří loveckého zámečku Ohrada, kde budou pekelný fotokoutek i kouzelník Radek Bakalář. Ve čtvrtek 14. prosince začne akce Vánočně nasvícená zoo, potrvá do 7. ledna; loni přilákala 18.500 návštěvníků.

„Velmi oblíbená akce, při níž jsou vyzdobeny a nasvíceny celé dvě třetiny zoologické zahrady. K letošnímu nasvícení byly použity téměř dva kilometry svítících řetězů, krápníků, kapiček a ostatních komponentů,“ řekl pracovník marketingu zoo Martin Švihel. Na Štědrý den budou v zoo komentovaná krmení medvědů, vyder, poníků nebo oslů, kdy se děti dostanou do výběhů zvířat,“ řekl Švihel.

Město nabídne promítání pohádek Anděl páně I a II, živý betlém, strašidelné čerty z posledních let letos vystřídá průvod andělů. „Téměř všechny děti z Hluboké se změní v andílky,“ řekl Jirsa. Město bude mít nově osvětlené stromy i hlavní třídu. O čtyřech adventních sobotách nabídne řemeslné trhy i kulturní program Alšova jihočeská galerie v zámecké jízdárně, kde do 11. února 2018 vystavuje akty Tereza z Davle.

Adventní prohlídky připravila i jaderná elektrárna Temelín, jejíž infocentrum ročně navštíví 40.000 lidí. Zhruba 200 lidí se při adventu bude moci v autobusu podívat k reaktoru i pod chladicí věže. „Lidé, kteří přijedou na Hlubokou, velmi často pokračují do Temelína,“ řekl Petr Šuléř z útvaru jaderné komunikace skupiny ČEZ.

Václav Koblenc dr

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3