Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Zámek Hluboká otevřel barokní vodárnu, Krumlov altán Paraplíčko

České Budějovice 21. dubna (ČTK) – Barokní zámecká vodárna na Hluboké, konírna na zámku Český Krumlov či sýpka v zámeckém parku v Dačicích, jež jsou běžně zavřené, dnes přilákaly stovky lidí. Památkáři u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel zpřístupnili i další jindy zavřená místa, jako vyhlídku Paraplíčko v českokrumlovském zámeckém zahradnictví nebo hradní sklepení v Nových Hradech. ČTK to řekli jihočeští památkáři. Některé prostory budou otevřené i v neděli.

Hrad a zámek Český Krumlov zdarma zpřístupnil konírnu na pátém zámeckém nádvoří, letohrádek Bellarie v zámecké zahradě a vyhlídku Paraplíčko, což je objekt v jižním cípu areálu zásobního zahradnictví zámku.

„Jedná se o altánek se zdvihacím mechanismem, který je skutečným unikátem, jediným dochovaným v Evropě. Jeho obnovené půdní prostory jsou již připraveny na vytvoření zahradnického muzea,“ řekl Milan Antoš ze správy zámku. V muzeu, jež otevře příští rok, bude historické zahradnické nářadí, ve sklepích různé květináče.

Krumlovský kastelán Pavel Slavko ČTK řekl, že Bellarie dnes přilákala přes 600 lidí, Paraplíčko skoro 800 turistů. „Je to obrovský zájem, dohromady se zítřejším dnem to odhaduji na 2000 až 3000 lidí. Návštěvníci reagují velice spontánně, mám z toho velkou radost,“ řekl Slavko.

Zámek Hluboká jen dnes otevřel barokní zámeckou vodárnu, domek z roku 1735. Původní technologie fungovala na principu strkače, v 19. století ho nahradily dvě Francisovy turbíny, které dodnes přivádějí užitkovou vodu pro zámeckou zahradu z Vltavy na skalní ostroh.

Prohlídky, jež zájemce zavedly i do sklepení, podkroví a sýpky v parku, nabídl dačický zámek; kastelánská prohlídka kláštera Zlatá Koruna dnes představila zrestaurované prostory, dnes i v neděli je zdarma přístupné i klášterní lapidárium. Zámek Třeboň dnes zpřístupnil půdy, což zlákalo přes 100 lidí. „Všechny prohlídky byly plně obsazené, ještě jsme museli odmítat. Zájem byl velký, protože půdy na hlavním paláci ještě nikdy zpřístupněné nebyly,“ řekl dnes ČTK kastelán Vít Pávek.

Hospodářské sklepy si mohli lidé zdarma prohlédnout na hradě Nové Hrady, Landštejn zve i v neděli na prohlídky zaměřené na diplomatické cesty majitelů hradu. Zdarma přístupná byla dnes rovněž Vodárenská věž v Českých Budějovicích z roku 1724, vysoká 44 metrů. Kromě této technické památky si mohou návštěvníci i v neděli prohlédnout výstavu fotografií z cest po Středozemí, řekla ČTK Hana Svítilová z marketingu firmy Čevak.

Jihočeské památky navštívilo loni 1,2 milionu lidí, meziročně o 36.103 více. Na zámcích Hluboká nad Vltavou, Český Krumlov a Rožmberk je od nové sezony vstupné dražší o 30 korun.

Václav Koblenc kš

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3