Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Zámek Český Rudolec, který léta chátral, zpřístupní věž

Český Rudolec (ČTK) – Zámek Český Rudolec na Jindřichohradecku, který léta chátral, chce letos zpřístupnit opravenou věž. Památka, jíž se říká Malá Hluboká, loni přilákala 4000 lidí. ČTK to řekla provozní vedoucí areálu Lucie Welserová. Zámek koupila v roce 2009 společnost Pena plus, záchranné práce ji dosud stály asi osm milionů korun. Letos budou pokračovat opravy kaple a střechy. V areálu provozuje firma i vlastní pivovar, uvaří ročně 1000 hektolitrů piva.

Zámek, v jehož oranžerii vypěstovali v 17. století první ananas v Evropě, vznikl v roce 1353 jako tvrz. V roce 1860 byl přestavěn ve stylu romantické tudorovské anglické novogotiky. Připomíná tak zámek Hluboká nad Vltavou, proto se mu říká Malá Hluboká. Po roce 1945 o něj majitelé z rodu von Picchioni přišli, byl znárodněn a chátral, po roce 1950 zde měly státní statky kanceláře a kravín. V roce 2001 ho koupila obec, v roce 2004 Pragoprojekt Praha a od něj v roce 2009 za čtyři miliony korun brněnská společnost Pena plus, která se dnes jmenuje Malá Hluboká.

Nyní je zámek přístupný v sezoně denně, mimo ni na objednání. Letos chtějí majitelé připravit i prohlídky věže. Za rok sem zamíří asi 4000 lidí. „Jezdí i celé autobusy, školy, hodně z Prahy,“ řekla Welserová. Vstupné je dobrovolné, v sezoně zde pracuje 15 lidí.

Areál zahrnuje zámek, infocentrum, restauraci, penzion s 41 lůžky, minipivovar, pivní lázně, wellness, bývalý pivovar a park s rybníkem, kde se plánují naučné stezky. Pivovar, v němž vaří spodně i svrchně kvašené ležáky, funguje tři roky, letos bude poprvé v zisku.

„Koupili jsme zámek z nadšení a trochu z nevědomosti, protože jsme nevěděli, co to znamená. Nejdřív se udělala kanalizace, aby nestála voda ve sklepě, to byla zásadní věc. V letech 2014 a 2015 se opravila věž. Momentálně opravujeme střechu, máme hotovou asi třetinu, opraví se celá, abychom objekt zakonzervovali, přestalo nám tam pršet a abychom mohli pokračovat ve vnitřních pracích. Napůl opravená je zámecká kaple, budeme ji dodělávat, aby se dala otevřít na prohlídky,“ řekla Welserová.

Opravené je i cimbuří. Na záchranné práce, jež dosud stály osm milionů Kč, získali majitelé i dotace z ministerstva kultury a Jihočeského kraje. „Chceme zámek zakonzervovat, ukazovat lidem, jak bývával krásný, že je škoda, jak to dopadlo, ale je to monument doby minulé. Na Landštejně se také nikdo nesnaží vrátit zříceninu do původní podoby,“ řekla Welserová. Na zámku se pořádají slavnosti i akce pro rodiny s dětmi.

„Malá Hluboká“. Foto: zamek-ceskyrudolec.cz

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3