Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Zákazu kouření se obávají hlavně menší jihočeské hospody

Jižní Čechy (ČTK) – Úplný zákaz kouření, kterým se mají restaurace řídit od 31. května, představuje komplikace především pro hospody v menších jihočeských městech a obcích. Provozovatelé se obávají, že kvůli tomu mohou ztratit některé zákazníky. Do většiny těchto zařízení chodí v relativně velké míře kuřáci. Vyplývá to z ankety ČTK.

„Většina lidí přijde večer na pivo a jsou mezi nimi kuřáci. Připravili jsme u hospody terasu, kam si budou moct dojít zapálit. V létě v tom nevidím takový problém, ale horší to bude, až se ochladí,“ řekl Josef Iška z restaurace Rychta v Kamenném Újedu na Českobudějovicku. Podle něj se může stát, že kuřáci začnou chodit do takzvaných klubů. „Budou to takové nelegální hospody pro uzavřenou společnost, kde se bude kouřit,“ uvedl.

Podobného úbytku zákazníků se obávají i jinde. „My se těžko můžeme přejmenovat na klub, když tady vaříme jídla,“ řekla Alena Pařízková z kulturního domu v Malšicích na Táborsku. I v tomto zařízení lidé zatím kouřit smí. A podle Pařízkové to řada návštěvníků využívá. „Uvidíme, co se stane, až začne ten zákon platit,“ dodala.

Na zákaz se připravuje také vyhlášená českobudějovická restaurace Masné Krámy. „Pro některé stále hosty to bude asi překážka, protože jsou zvyklí si dát k pivu cigaretu. Na druhou stranu víme, že to přivítají rodiny s dětmi, které by k nám rádi přišly, ale odrazoval je ten kouř,“ řekl vedoucí restaurace Tomáš Olejník.

Zákaz kouření vidí jako problém pro svou živnost provozovatel restaurace u Alše v Miroticích na Písecku Ladislav Procházka. „V zimě to bude asi komplikace, když si budou muset jít lidé zakouřit ven,“ řekl. Věří ale, že se s tím české restaurace nějak vyrovnají. „Mám dceru v Itálii a tam také venku před hospodou stojí 50 lidí a kouří a vevnitř sedí dva lidi,“ dodal.

V českobudějovickém klubu Horká vana se nekouří už od letošního ledna. Zaznamenali tam propad příjmů a výrazný odliv hostů – kuřáků. „Lidé, kteří chodili k nám, chodí do jiných hospod, sedí u popelníku a kouří. Majitel měl docela pozitivní ohlas, ale od lidí, kteří do hospody nechodí pravidelně třeba třikrát týdně, spíš přijdou jednou za čas na akci a jsou rádi, že to tam nesmrdí. Ale výpadek příjmů je znatelný. Čekáme na to, až to bude zakázané všude, pak se lidé třeba vrátí. Jako podnikatelský tah to dobré nebylo,“ řekl ČTK vedoucí programu klubu Ondřej Doležal. V Horké vaně se v lednu přestalo kouřit s příchodem nového majitele. Kuřáci tam nyní chodí ven do podloubí. „Zaslechl jsem, že si na to někteří lidé z baráku stěžují, ale není to nijak hrozné. Navíc máme podloubí, což je pro hosty komfortnější: když prší, jsou aspoň v podloubí – hospody, které nemají podloubí, tam budou muset dát slunečníky, ale nevím, jestli jim to úřady povolí,“ řekl Doležal.

Ilustrační snímek. Foto: info.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3