Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Žák základní školy se stal jubilejním návštěvníkem v Temelíně

Temelín – Vzácného hosta přivítali v informačním centru Jaderné elektrárny Temelín. Šestnáctiletý Denis Fano z Bechyně se stal jubilejním šestistým tisícím návštěvníkem.

Je pátek 24. března ráno a do infocentra Jaderné elektrárny Temelín přijíždí na exkurzi skupina deváťáků ze základní školy na náměstí Mikuláše z Husi v Táboře. Jeden ze žáků, šestnáctiletý Denis Fano z Bechyně, se zapíše do historie infocentra. Stává se totiž jeho jubilejním šestistým tisícím návštěvníkem. A to pro něj den vůbec nezačíná dobře.

„Bylo to překvapení, ráno jsem zrovna ztratil peněženku, takže si myslím, že to byla taková odměna za dnešek,“ řekl Denis Fano.

Pracovníci infocentra přivítali vzácného hosta dortem a řadou upomínkových předmětů. Zkrátka ale nepřišli ani jeho spolužáci. Temelínská elektrárna zapůjčí škole k týdennímu užívání elektromobil.

„Výhra nás samozřejmě velice překvapila a potěšila. Já osobně nemám s elektromobilem žádné zkušenosti, nevím jak kolegové. Ale informaci určitě předám, domluvíme se s vedením a při nějaké školní akci elektromobil vyzkoušíme a předvedeme,“ poznamenala učitelka Petra Horová. 

Deváťáci ze základní školy v Táboře jezdí do temelínského infocentra pravidelně. Díky exkurzím získávají žáci hlubší znalosti o energetice, a to nejen jaderné. Některým z nich může tato tématika usnadnit rozhodování o výběru dalšího profesního směřování.

„Energii obecně probíráme v hodinách fyziky a chemie. Před návštěvou to trochu zopakujeme a těšíme se na prezentaci, kde si žáci utříbí informace a zapadne to jako celek všechno dohromady. Své informace zúročí v pracovním listě, který každý žák získá,“ dodala učitelka Horová.

Infocentrum jaderné elektrárny každoročně navštíví desítky tisíc lidí. Přibližně polovinu z nich tvoří studenti. Pro lidi z Temelína proto nebylo přílišným překvapením, že jubilejním návštěvníkem se stal zrovna žák základní školy.

„S příchodem jara očekáváme větší zájem individuálních návštěvníků. I pro ně jsme letos připravili celou řadu akcí. Tou nejbližší bude soutěž, která proběhne o Velikonocích. Tradičně už u nás během května běží Temelínské čarování. V závěru července je to Den otevřených dveří a na konec roku připravujeme noční prohlídky Temelína,“ zmínil mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Sídlo infocentra v zámečku Vysoký Hrádek je v provozu od roku 1991 a v současnosti patří mezi desítku nejnavštěvovanějších památek na jihu Čech.

Jubilejní návštěvník Denis Fano. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3