Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Zájem o uměleckou školu v Č.Krumlově stoupl meziročně o třetinu

Český Krumlov 3. ledna (ČTK) – Střední uměleckoprůmyslová škola sv. Anežky České v Českém Krumlově má meziročně o třetinu více zájemců o studium. Dnes a ve čtvrtek pořádá talentové zkoušky, na které se přihlásilo 120 žáků, loni jich bylo 92. Mezi sedmi obory, které škola nabízí, je největší zájem o grafický design. ČTK to dnes řekl ředitel školy Martin Busta. Na škole, která vyrábí i výroční ceny pro hokejisty HC Motor České Budějovice, studuje 172 žáků.

Loni škola přijala 73 dětí. Zájemců v posledních letech přibývá. „Před lety bývaly doby, kdy jsme měli 60, 70 uchazečů. Po nějakém poklesu jde trend zájemců nahoru, což je dobré, protože je vždycky lepší, když může člověk vybírat. Velký převis je tradičně o obor grafický design, v posledních letech je překvapivě velký zájem o užitou malbu, to nás těší,“ řekl Busta. Loni měla škola 177 žáků.

„Máme tradici, slušný kredit v celé republice, protože nemáme studenty jen z kraje, ale i třeba z Frýdku-Místku. Posledních pět let jsme byli účastníky mnoha projektů, podařilo se nám obory nadstandardně vybavit a máme většinu akademicky vzdělaných vyučujících. Dříve jsme mívali žáků víc, nechceme ale slevit z nároků na kvalitu, během studia je někdy docela značný úbytek studentů, kteří nedokončí,“ řekl Busta.

Žáci oboru užitá fotografie a média mají nově k dispozici velký multimediální ateliér s vybavením za deset milionů, což je podle Busty na střední školu výjimečné a jezdí tam pracovat i studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Studenti užité malby využívají nové grafické tablety a kamenosochaři novou 3D tiskárnu. Vedle zmíněných oborů lze na škole studovat i scénickou a výstavní tvorbu, grafický design, výtvarné zpracování keramiky a porcelánu a plastickou tvorbu.

Školu, která vznikla v roce 1990, zřizuje Jihočeský kraj, provozní příspěvek je čtyři miliony, v minulém školním roce měla výdaje 14 milionů. Škola získává peníze i z projektů. Škola má ve třech budovách 40 učeben. V posledních letech opravila střechy, udělala vestavbu podkroví, letos na jaře vymění okna na tavírně za deset milionů Kč.

„Loni jsme dělali rekonstrukci památníku císaře Josefa II. pro Jihočeské muzeum. Jsou to velké projekty, které nám vrací prostředky, a studenti si vyzkouší realizace v praxi, což je k nezaplacení,“ řekl Busta.

vkc ktp

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3