Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Žáci ze základních škol na jihu Čech nejraději chtějí na gymnázia

České Budějovice (ČTK) – O studium v prvním ročníku středních škol v Jihočeském kraji letos usilovalo téměř 11.000 žáků. Je to srovnatelné číslo s předchozími roky. Přibližně 80 procent uchazečů se na střední školy dostalo. Přesná čísla bude Jihočeský kraj znát v říjnu. Několik let přetrvává největší zájem o studium na gymnáziích. ČTK to řekl Hynek Čížek z odboru školství, mládeže a tělovýchovy jihočeského krajského úřadu.

„Dlouhodobě největší zájem je o gymnázia v Českých Budějovicích,“ uvedl. Maturitní obory zůstávají pro zájemce nejatraktivnější bez ohledu na to, že za čtyři roky bude poprvé povinná maturita z matematiky. To znamená, že se bude týkat i studentů nastupujících letos v září do prvního ročníku čtyřletých gymnázií. „Zájem o studium čtyřletého oboru gymnázia ani zájem o další maturitní obory nepoklesl. V průběhu posledních let však pozvolna klesá zájem o studium nástavbových oborů v jiných formách vzdělávání,“ uvedl Čížek.

Přesný počet studentů v prvních ročnících středních škol bude jihočeský krajský úřad znát až na podzim kvůli tomu, že nezná výsledky druhého kola přijímacího řízení. Většinou je vypisují průmyslové školy nebo učební obory s maturitou. „Druhá kola přijímacího řízení se málokdy týkají gymnázií,“ řekl Čížek. Tyto školy totiž naplní kvótu díky velkému zájmu už v prvním kole přijímacího řízení.

V Jihočeském kraji je přibližně 100 středních škol. V minulosti do prvních ročníků nastupovalo více než 10.000 studentů, nyní je to kvůli demografické křivce o 20 procent méně.

Ilustrační snímek. Foto: cz.depositphotos.com

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3