Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Žáci základních škol ztrácí zájem o řemesla. Nepomohla ani stipendia

Jižní Čechy – Počet žáků v prvních ročnících učňovských oborů na jihu Čech výrazně poklesl. S tím souvisí i dlouhodobý nedostatek kvalitních řemeslníků. Právě ti přitom mají v dnešní době nejlepší šanci na uplatnění. Malíři, instalatéři, zedníci nebo pokrývači jsou na jihu Čech dlouhodobě nedostatkovým zbožím. Zatímco v roce 2009 nastoupilo do jihočeských učilišť 2 850 žáků, loni v září jich bylo o 724 méně.

Z dnešního pohledu vidíme, že počet žáků díky nepříznivému demografickému vývoji na všech školách klesá. Na učilištích za posledních sedm let ubylo přibližně 2000 žáků,“ říká Luděk Keist, ředitel Jihočeské hospodářské komory.

Žáci základních škol o řemesla ztrácí zájem. A to i přesto, že se je vedení škol snaží nejrůznějšími způsoby motivovat. Pracovat rukama se mladým lidem příliš nechce, na střední školy s maturitou se navíc snadno dostanou i žáci s horším průměrem. Výdělky dobrých řemeslníků přitom často přesahují i hranici 30 tisíc korun měsíčně.

 „Žáci nemají od rodiny a od základních škol průpravu na manuální práci. Trošku se té práce bojí a nechce se jim manuálně pracovat,“ vysvětluje Lukáš Máče ze Střední školy polytechnické v Českých Budějovicích.

Do prvního ročníku oboru zedník v loňském roce na učiliště v Českých Budějovicích nastoupilo pouze 11 žáků. V roce 2013 jich zde bylo zhruba o polovinu více. Ještě menší zájem je o malíře – těch se přihlásilo pouze šest.

Z dlouhodobého hlediska klesá zájem o zedníky, instalatéry a zámečníky,“ potvrzuje Lukáš Máče.

Na podporu učňovských oborů zavedl Jihočeský kraj už v roce 2010 stipendijní motivační program. Narůstající trend poklesu žáků se ale ani tak příliš nezměnil.

Mezi podporované učební obory patří například tesař, klempíř nebo zedník. Stipendijním programem kraj podporuje celkem 14 učebních oborů.

Sehnat dobrého řemeslníka je přitom v dnešní době problém. Na malíře nebo truhláři lidé často čekají i několik měsíců. Řemeslníci s dobrou pověstí přitom mají zakázky i na rok dopředu. Řadu zájemců musí dokonce odmítat.

Ilustrační snímek. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3