Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Záchranáři trénovali, jak zvládnout výbuch na technopárty

Strakonice – V opuštěném objektu bývalé přádelny ve Strakonicích se koná nelegální technopárty. Při jednom z pyrotechnických efektů na pódiu dojde k výbuchu technického zařízení, které má za následek zřícení části budovy. Všude je najednou tma, zmatek, křik a velké množství zraněných mladých lidí.

Takový scénář mělo cvičení, které v úterý uspořádali zdravotničtí záchranáři ve Strakonicích.  Figuranty představovalo 50 studentů gymnázia. Mluvčí jihočeské záchranky Petra Kafková popsala, že první výjezdové skupiny záchranářů společně s hasiči prozkoumali po příjezdu na místo terén a po vyhodnocení situace informovali zdravotnické operační středisko, které vyslalo další potřebné síly a prostředky.

„Následovalo třídění zraněných v místě neštěstí, jejich vynášení na stanoviště neodkladné péče. Zde byli zranění znovu přetříděni, ošetřeni a bylo rozhodnuto o pořadí jejich odsunu,“ zmínila mluvčí s tím, že interventi se speciálním výcvikem pro poskytování první psychické pomoci se mezitím věnovali skupině nezraněných či lehce zraněných studentů. „Celé cvičení bylo organizováno tak, aby se co nejvíce přiblížilo reálné situaci,“ poznamenala Petra Kafková.

Praktický nácvik trval čtyři hodiny a aktivně se ho zúčastnilo 50 figurantů a 35 záchranářů, šest hasičů, dva policisté a dva městští strážníci.

Mluvčí záchranky dále doplnila, že události s hromadným výskytem postižených patří v záchranářské praxi k těm nejsložitějším. „Nejde zdaleka pouze o rychlost prvotního ošetření, kterého se zraněným dostane. Ve hře je vždy celá řada faktorů, které musejí brát zasahující týmy v úvahu,“ upozornila Kafková.

Nejdůležitějším faktorem při podobných zásazích je koordinace složek integrovaného záchranného systému, rozhodná organizace zdravotnických činností na místě zásahu, správné vytřídění zraněných a plánování priorit v jejich odsunu do vhodných nemocnic.

3-imz-bezpecne-strakonice-techno-2016
Cvičení ve Strakonicích. Foto: ZZS JčK

 

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3