Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Záchranáři na Šumavě zasahovali na konci roku více než o rok dřív

Lipno nad Vltavou (Českokrumlovsko) 2. ledna (ČTK) – Šumavská horská služba řešila v období kolem Vánoc a Silvestra více případů než o rok dříve. Od 22. prosince do 31. prosince 2017 vyjížděla k 68 zásahům. O rok dříve jich bylo ve stejném období o 13 méně. Nejčastěji řešili šumavští záchranáři úrazy při sjezdovém lyžování, řekl dnes ČTK jejich náčelník Michal Janďura.

„V porovnání s předchozím rokem to určitý nárůst byl, ale nejednalo se o nic zásadního,“ uvedl. Kvůli zranění při sjezdovém lyžování vyjížděli šumavští záchranáři od 22. prosince do konce roku pětadvacetkrát. Dále pak řešili úrazy při snowboardingu, nebo události spojené s běžeckým lyžování či klasickou turistikou, řekl Janďura.

V 15 případech si pacient zlomil nohu, čtrnáctkrát bylo důvodem výjezdu poranění kloubů. „Návštěvnost v období od Vánoc po Silvestr byla na horách vysoká. Pro nás to znamenalo standardní činnost,“ uvedl Janďura. Podle něj se v posledních letech mírně lepší přístup rekreantů, kteří se snaží být zodpovědnější. Záchranáři to pozorují například v tom, že stoupá počet lyžařů v helmách. „Samozřejmě, že stále ne všichni tu helmu mají. Ale je jich více a více, ať se to týká dětí nebo dospělých,“ uvedl náčelník šumavské horské služby.

Záchranáři letos na konci roku nejčastěji zasahovali v lyžařském areálu Špičák na Železnorudsku, kde řešili 28 událostí. O sedm méně jich ve stejném období evidovali ve Skiareálu Lipno na Českokrumlovsku. „Je to logické, protože se jedná o velká střediska, v nichž se pravidelně pohybuje vysoký počet lidí,“ řekl Janďura.

rek kš

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3