Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Začátek jarních prací brzdí zemědělcům na jihu podmáčená půda

České Budějovice 2. dubna (ČTK) – Začátek jarních prací brzdí zemědělcům v jižních Čechách podmáčená půda a studené počasí. Se setím jařin čekají na lepší počasí. ČTK to řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná. Loňská sklizeň většiny plodin byla meziročně nižší.

Většina jihočeských agropodniků stihla ještě před posledními srážkami a ochlazením udělat regenerační hnojení ozimého obilí a řepek. Chovatelé dobytka vápnili a přihnojovali louky a pastviny postižené loňským suchem.

„Se setím jařin hospodáři čekají na vhodnější počasí, ale je zřejmé, že se osivo jarních odrůd obilovin dostane do země minimálně s dvoutýdenním zpožděním oproti obvyklým termínům pro optimální vzcházení a bude tím oslabena jeho odolnost proti případnému jarnímu suchu. Jen lokálně, kde je třeba lehčí půda, to už zemědělci zkoušejí, mají připravené secí stroje,“ řekla Šťastná. Včas zaseté ozimé plodiny se podle ní zatím nejeví špatně.

První setí má za sebou zemědělské družstvo Třebonín ležící mezi Českým Krumlovem a Českými Budějovicemi. Zkoušeli 25. března zasít oves. „Ale seli jsme to jenom z toho důvodu, že to bylo čerstvě naorané. Bylo pěkné počasí, tak jsme zaseli 20 hektarů ovsa a víc se do polí nemůžeme dostat, protože je to skutečně podmáčené,“ řekl ČTK předseda družstva Jan Rytíř.

Jak vyplývá z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ), rok 2017 nebyl pro zemědělce v kraji ani v ČR příliš úspěšný. Sklizeň většiny plodin byla meziročně nižší. Tam, kde vzrostla, se tak stalo díky rozšíření sklizňových ploch. Hektarové výnosy se u většiny základních plodin meziročně snížily, nepatrně vyšší byly jen u žita a triticale, což je kříženec pšenice a žita.

Ačkoli sklizňové plochy se v kraji rozšířily, loňská produkce obilovin jihočeských zemědělců byla v porovnání s úrodou předchozího roku o sedm procent, o 53.000 tun nižší. Obilovin se v jižních Čechách loni sklidilo 698.692 tun na ploše 134.950 hektarů. Výnos byl 5,18 tuny na hektar, meziročně klesl o více než půl tuny. Statistici ale upozornili, že v předchozích třech letech byly výnosy obilovin rekordní a loňský výnos obilovin byl čtvrtý nejvyšší za posledních 15 let. „Vzhledem ke klimatickým podmínkám, že byla taková sucha a minimální deště, tak jsem byl průměrně spokojený,“ řekl Rytíř.

V kraji přibylo o 13 procent sklizňových ploch brambor, sklidilo se jich o devět procent (8000 tun) více než v roce 2016. Bylo to 102.074 tun brambor na 3234 hektarech, výnos byl 31,57 tuny na hektar. Výnos brambor sice meziročně klesl, ale dosáhl třetí nejvyšší hodnoty za 15 let.

Meziročně na větší ploše se loni pěstovala i řepka, ale její produkce klesla o 12 procent (17.000 tun). Řepky se sklidilo 126.243 tun na 43.953 hektarech, výnos byl 2,87 tuny na hektar. „V porovnání s výsledky předchozích deseti let byly výnos i sklizeň řepky podprůměrné,“ uvedl ČSÚ.

vkc gcm

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3