Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Za vraždu policisty dostal narkoman 18 let v nejpřísnějším vězení

České Budějovice – Osmnáct let v nejpřísnějším typu věznice se zvýšenou ostrahou má podle středečního rozhodnutí krajského soudu v Českých Budějovicích strávit 18letý narkoman Lukáš Hajný z Velic na Českobudějovicku, který v prosinci zaútočil nožem na dvojici policistů z obvodního oddělení v Hluboké nad Vltavou.

Ti přijeli řešit konflikt, při kterém obžalovaný pod vlivem pervitinu napadal doma své rodiče. Jeden z policistů po dvou dnech v nemocnici zemřel, druhý utrpěl těžké zranění s doživotními následky.

Soud uznal Hajného vinným ze zvlášť závažného zločinu vraždy, dílem dokonaným a dílem ve stádiu pokusu. Součástí rozsudku je i povinnost obžalovaného zaplatit skoro 1,8 milionu korun příbuzným oběti a zdravotní pojišťovně a podrobit se ústavnímu protitoxikomanskému léčení.

„Způsob, jakým obžalovaný reagoval na zákonnou výzvu policistů… svědčí o tom, že šlo o jednání úmyslné. Obžalovaný se dopustil zvlášť závažného zločinu minimálně v úmyslu nepřímém,“ uvedla při odůvodňování rozsudku předsedkyně senátu Olga Smrčková.

Obžalovanému hrozilo až dvacetileté vězení, případně výjimečný trest od 20 do 30 let odnětí svobody. Od výjimečného trestu ho zachránil pouze nízký věk, dosavadní bezúhonnost a celková nezralost.

Krajský státní zástupce Petr Dušek požadoval pro obžalovaného trest v horní hranici zákonné sazby od 15 do 20 let. Po vynesení rozsudku si ponechal lhůtu pro případné podání odvolání. „Počkám na písemné vyhotovení rozsudku a až pak se rozhodnu, zda budu podávat odvolání. Pokud se odvolám, tak jenom do výše trestu,“ řekl žalobce.

Obhájce obžalovaného, bývalý vojenský prokurátor Miroslav Kříženecký, označil rozsudek za nezákonný a rovnou v soudní síni se proti němu odvolal. Argumentoval hlavně nízkým věkem obžalovaného, který to podle něj bude mít v nejpřísnějším typu věznice hodně těžké. On sám by volil trest v rozmezí pěti až osmi let a v mírnějším typu věznice.

„Jestliže ho (soudkyně) posílá, tohohle mladýho kluka, do nejpřísnějšího typu, tak přece dobře ví, co s ním bude. Okamžitě se stane objektem chlapů, kteří deset let neměli ženskou. To musí soudkyně vědět. Pokud to neví, tak je to tragédie,“ reagoval obhájce.

Protože se obžalovaný proti rozsudku odvolal, rozsudek není pravomocný a případem se bude zabývat Vrchní soud v Praze.

Obžalovaný Lukáš Hajný. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3