Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Za slova o „vystřílení politiků“ dostal bývalý voják podmínku. Odvolal se

Písek – S trestem osmi měsíců vězení podmínečně odloženým na dvouletou zkušební dobu odcházel v úterý od okresního soudu Martin Holkup (40) z Písku. Soud uznal bývalého vojáka a válečného veterána z misí v Bosně a Hercegovině vinným z přečinu vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci.

Podle soudu se jej dopustil loni v srpnu při poskytování rozhovoru pro veřejnoprávní Českou televizi. Jako člen iniciativy Českoslovenští vojáci v záloze se tehdy vyjadřoval k hrozbě potenciálního válečného konfliktu.

„My pod vlajkou NATO nepůjdeme do války. Jsme připravení se vůči státu a takovým opatřením aktivně bránit. Vzkazuji politikům, že jestli nás do tohohle dovedou, první se bude střílet ve Strakově akademii a parlamentu, ať si to uvědomí,“ řekl obžalovaný. Zároveň připomněl citát amerického spisovatele Ernesta Hemingwaye „Lid by měl v první den války postřílet svoji vládu.“

Obžalovaný se později hájil tím, že tato slova nevyjadřovala jeho názor nebo postoj, ale že jimi předpovídal možný vývoj, ke kterému by došlo v případě války.

Soudce Martin Král při odůvodňování rozsudku zmínil, že podle jeho názoru se soudu během dokazování podařilo tuto obhajobu spolehlivě vyvrátit. Celý nesestřihaný televizní rozhovor totiž trval 40 minut a obžalovaný v něm tato slova zopakoval hned několikrát. „O obsahu těchto slov není pochyb. Tím, že obžalovaný v rozhovoru uvedl tuto myšlenku opakovaně, vyjádřil svůj názor a postoj. Možná to byl i určitý vzkaz,“ řekl soudce.

Obžalovanému hrozilo až tříleté vězení, nakonec dostal mírnější trest. Napomohla mu k němu dosavadní bezúhonnost, dlouholetá služba v armádě a to, že svým jednáním nezpůsobil žádný vážný následek.

Přesto se Martin Holkup proti rozsudku odvolal rovnou v soudní síni. Na dotaz soudce, zda se odvolává proti výroku o vině nebo výroku o trestu, nedokázal na místě odpovědět. Uvedl, že toto soudu upřesní jeho obhájce, který se úterního jednání neúčastnil.

Podání odvolání zvažuje i státní zástupce. Rozsudek proto není pravomocný a případem se bude zabývat Krajský soud v Českých Budějovicích.

20161101_143402
Martin Holkup. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3