Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Za přepadení seniora a barmanky dostal lupič pět let. Za činy se stydí

Strakonice – Okresní soud ve Strakonicích v úterý 1. srpna vynesl rozsudek nad recidivistou Martinem Balážem, který se v dubnu dopustil dvou závažných loupeží v rozmezí pouhých pěti dní. S jakým trestem od soudu odcházel?

Pět let ve věznici s ostrahou, ústavní protialkoholní léčení a povinnost uhradit poškozeným přes 160 tisíc korun. Takový trest od strakonického okresního soudu dostal 42letý Martin Baláž, který pátého dubna oloupil devadesátiletého muže ve Strakonicích o 75 tisíc korun a mobilní telefon. Ohrožoval ho nůžkami a hrozil zabitím.

Během pouhých pěti dní utratil peníze za alkohol a v automatech v herně ve Volyni. A právě tam spáchal desátého dubna svou druhou loupež. Vyhrožoval barmance maketou pistole a přinutil ji k vydání 85 tisíc korun. Motivem zřejmě byla neutěšená finanční situace obžalovaného a jeho rozvinutá závislost na alkoholu. Přestože nikde nepracoval a neměl příjmy, dokázal denně vypít až 30 piv a láhev vodky.

„Byla jsem otočená zády a najednou za mnou někdo stál. Chtěla jsem se otočit a říct mu, aby mi nelezl za bar, a v té chvíli jsem uviděla zbraň u hlavy. Úplně mi ztuhla krev v žilách,“ řekla televizi Jéčko přepadená barmanka.

Senát v čele se soudkyní Ivanou Kolářovou neměl o vině obžalovaného pochybnosti. Kromě vlastního doznání ho usvědčovala i řada důkazů a výpovědi poškozených. A právě doznání bylo významnou polehčující okolností, která vynesla obžalovanému trest v dolní hranici zákonné sazby v rozmezí od dvou do deseti let.

Obžalovanému přitížilo 13 záznamů v rejstříku trestů. Mimo jiné za krádeže, vydírání nebo neplacení výživného.

„Obžalovaný se dopouštěl trestné činnosti už jako mladistvý. Poprvé byl odsouzen v roce 1991 za krádež,“ uvedla předsedkyně senátu Ivana Kolářová.

Samotný Martin Baláž před soudem nevypovídal. Při zahájení hlavního líčení řekl, že vše, co je ve spisu, je pravdou. Popřel pouze to, že by prvnímu poškozenému vyhrožoval zabitím. Při závěrečné řeči pak zmínil, že se za své jednání stydí a už ho nebude nikdy opakovat. K rozsudku se vyjadřovat nechtěl.

Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně i obhájce si ponechali lhůtu pro případné podání odvolání ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích.

Martin Baláž u soudu. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3