Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Za loupežnou vraždu bezdomovce dostal mladík 17 let vězení

České Budějovice – Na 17 let do věznice se zvýšenou ostrahou poslal v pondělí českobudějovický Krajský soud čtyřiadvacetiletého Andreje Medka z Jindřichova Hradce. Mladík loni 12. května v prostoru bývalého nákladového nádraží udeřil osmapadesátiletého bezdomovce klackem do hlavy a následně ho okradl o nejméně 5000 korun, které vzápětí prohrál v automatu. U soudu se hájil tím, že muže nechtěl zabít, ale pouze oloupit, protože nutně potřeboval peníze.

„Výpověď obžalovaného nelze hodnotit jako plně důvěryhodnou. V podrobnostech nekoresponduje s objektivně zjištěnými skutečnostmi,“ řekl při odůvodňování rozsudku předseda senátu Ondřej Vítů.

Obžaloba navrhovala uznat obžalovaného vinným z vraždy, obhajoba navrhovala překvalifikovat skutek na loupež.

„Chci říct, že toho lituju,“ řekl obžalovaný před vynesením rozsudku.

Jedním z klíčových důkazů byly posudky znalců z oboru soudního lékařství, psychiatrie a klinické psychologie. Z nich mimo jiné vyplynulo, že obžalovaný vedl útok maximální silou dospělého muže. Podle znalců si tedy musel být vědom toho, že může poškozeného zabít.

„Je to osobnost velice nezralá a těžce anomální. Resocializace u něj spíše nenastane,“ zmínila Lenka Fiedlerová, znalkyně z oboru psychiatrie.

Obžalovanému hrozilo 15 až 20 let vězení, uložený trest je mírně pod polovinou sazby. Za přitěžující okolnosti označil soud to, že se obžalovaný dopustil skutku v podmínce za jiné brutální napadení. Polehčujícími okolnostmi bylo částečné doznání, spolupráce při vyšetřování, osobní poměry obžalovaného a relativně nízký věk.

Verdikt soudu není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu pro případné podání odvolání k Vrchnímu soudu v Praze.

 „Soud v podstatě rozhodl v souladu s naším návrhem, takže předpokládám, že pokud tam nebudou nějaké závažné procesní chyby, odvolání podávat nebudu,“ reagoval na rozsudek státní zástupce Petr Dušek.

„Počkám na písemné vyhotovení rozsudku a poté se poradím s klientem, zda budeme podávat odvolání nebo nikoliv,“ řekl po ukončení jednání obhájce obžalovaného Michal Stach.

Andrej Medek u soudu. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3