Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Za leden si jízdenky v IDS na Českobudějovicku koupilo 50 lidí

České Budějovice (ČTK) – V lednu si koupilo jízdenku do Integrovaného dopravního systému (IDS) Jihočeského kraje – Českobudějovicko 50 lidí. Systém funguje od 1. ledna, největší zájem je o třicetidenní jízdenky. Ztrátu pokryje dopravcům kraj, odhadl ji na 13,5 milionu korun. ČTK to řekl jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD).

Princip integrovaného dopravního systému v okolí Českých Budějovic spočívá v možnosti zakoupení si předplatní (přestupní) jízdenky na linkové autobusy vybraných smluvních dopravců a vlaky Českých drah. Zatím se IDS vyplatí lidem, kteří cestují pravidelně, studentům nebo těm, kteří dojíždějí za prací, protože v první etapě zavedl kraj pouze sedmidenní, třicetidenní a devadesátidenní časové jízdenky. „Nejsou zatím jednotlivé jízdenky pro nahodilého cestujícího. Výhoda je, že na jednu jízdenku mohou využít jak vlak, tak autobus, tak MHD v Českých Budějovicích,“ řekl ČTK Ivan Študlar, poradce hejtmana pro dopravu.

IDS byl na Českobudějovicku zaveden zejména proto, že jde o spádové území, kde spoji dopravců, s nimiž má kraj smlouvu, jezdí denně až 90 procent obyvatel. Za další důležitý faktor označil Zimola to, že se zapojila českobudějovická MHD, největší městský dopravce na jihu Čech. Jde o území zhruba do 20 kilometrů od krajského města. IDS má 25 zón a 566 zastávek, některé v okresech Český Krumlov a Prachatice.

„Kdo si koupí devadesátidenní jízdenku, ušetří na jízdném bezmála 30 procent. Se ztrátou, která dopravcům vznikne, 13,5 milionu korun, počítáme v rozpočtu,“ řekl hejtman. IDS je podle něj výhodný i pro seniory nad 65 let, získají slevu dvacet procent. „A s dospělou osobou mohou cestovat dvě děti do šesti let zdarma, zatímco podle legislativy jen jedno dítě,“ řekl Študlar.

Systém zajišťuje pět dopravců. Dopravní podnik města České Budějovice, GW BUS, ČSAD Autobusy České Budějovice a Comett plus. Lidé mohou využít i vlaky Českých drah, osobní a spěšné neomezeně, rychlíky v úsecích České Budějovice – Zliv a České Budějovice – Velešín.

Dosud se zapojilo 90 obcí. Kraj chce dále rozšířit IDS o druhé pásmo českobudějovické MHD, což bude stát podle Študlara čtyři miliony korun, zlepšit návaznost vlaků a autobusů, vznikne rovněž centrální dispečink.

Jízdenky se prodávají na sedmi místech. V lednu si podle Josefa Michálka ze společnosti JIKORD lidé kupovali kupon za průměrnou cenu 966 korun, nejvíc z nich, 39 procent, zvolilo třicetidenní. Průkazka do IDS stojí třicet korun. Kraj spustil i web s adresou http://www.idsjk.cz/.

Ilustrační snímek. Foto: idsjk.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3