Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Z výběhu v Bavorsku uteklo šest vlků. Možná už jsou na Šumavě

Jižní Čechy (ČTK) – Z výběhu v německém národním parku Bavorský les v oblasti poblíž Ludwigsthalu uteklo šest vlků. Lokalita se nachází blízko hranic s Českem. Nelze vyloučit, že se vlci dostanou i na Šumavu. Pokud lidé zvířata v přírodě uvidí, neměli by se k nim přibližovat, krmit je nebo fotit. ČTK to v pátek 6. října řekl mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.

„S nasazením všech možných lidských zdrojů děláme vše, co je v našich silách, abychom zvířata pochytali,“ řekl ředitel národního parku Bavorský les Franz Leibl.

Vlci utekli z výběhu v noci na pátek. Leibl uvedl, že se zvířata snaží nalákat na žrádlo. „Pokud se to nepovede, použijeme anestetické zbraně. Poslední možností je zastřelení zvířat z bezpečnostních důvodů,“ uvedl Leibl.

Ludwigsthal leží necelých deset kilometrů od Železné Rudy na Klatovsku nebo přibližně 25 kilometrů od Kvildy na Prachaticku. „Vzdálenost od Šumavy to není velká a rozhodně ji mohou vlci bez problémů zdolat,“ řekl Dvořák.

Podle zástupců parku Bavorský les není možné, aby zvířata zůstala ve volné přírodě. Vzhledem k tomu, že vyrůstala ve výběhu, a tím pádem v částečné izolaci, nemají šanci mimo tento prostor delší dobu přežít.

Vlk. Ilustrační. Foto: Karel Brož

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3