Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Výstava Husitského muzea přibližuje historii zednářů v Táboře

Tábor 17. března (ČTK) – V táborském Husitském muzeu dnes začala výstava Svobodní zednáři a Tábor. Přibližuje toto mýty opředené společenství, do něhož patřily i významné místní osobnosti, jako byl starosta Václav Soumar (1887 až 1947) nebo dlouholetý ředitel Husitského muzea František Kroupa. Ve Staré radnici na Žižkově náměstí bude výstava přístupná do 10. června. ČTK to řekla její kurátorka Petra Fetrová.

„Myslím si, že téma svobodní zednáři je zajímavé, poutavé a opředené ještě mnoha tajemstvími,“ uvedla kurátorka k zaměření výstavy. Expozice doplněná dobovými fotografiemi se váže zejména k období první republiky, kdy v Táboře vznikaly zednářské kroužky. „Po druhé světové válce už ani jeden nebyl obnoven. V současné době nevíme o žádném kroužku nebo lóži, která by na území Tábora pracovala,“ řekla.

Vedle základních informací o společenství svobodných zednářů návštěvníci ve třech sálech uvidí také originální předměty užívané zednáři při jejich rituálech. Část výstavy je věnovaná druhému československému prezidentu Edvardu Benešovi a jeho tajemníkovi Jiřímu Sedmíkovi, kteří rovněž patřili mezi zednáře. Ve Staré radnici lidé uvidí pracovnu vybavenou z pozůstalosti Hany Benešové. Beneš strávil poslední chvíle svého života v Sezimově Ústí u Tábora a byl tam i pochován.

Další táborská výstava nazvaná Velké návraty aneb jak žili jsme v Táboře před sto lety připomene vznik Československa. V Husitském muzeu bude od 27. března do konce září. V létě se částečně přesune do táborských ulic a náměstí, kde budou textové panely zasazeny do autentického prostředí.

vst dr

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3