Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Výměnu paliva v elektrárně provázela mimořádná bezpečnostní opatření

Temelín – Mimořádná bezpečnostní opatření provázela výměnu jaderného paliva v temelínské elektrárně. Pokud by se totiž použité palivo dostalo do nesprávných rukou, mohlo by posloužit například k výrobě jaderné zbraně. Celý proces výměny se proto odehrával pod bedlivým dohledem Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni.

„Výměna paliva je standardní operace, která probíhá každý rok. Na druhou stranu jaderné palivo je citlivý materiál, tudíž je potřeba věnovat mu patřičnou pozornost,“ říká mluvčí elektrárny Marek Sviták.

V Temelíně vymění každý rok čtvrtinu paliva. To se dostává do reaktoru z vedlejšího bazénu. Přesun zajišťuje speciální dálkově ovládaný zavážecí stroj řízený kamerou. Při výměně paliva ujede celkem pět kilometrů a trasu z bazénu do reaktoru a zpět zvládne více než 300krát.

Výměna jednoho palivového souboru trvá asi 20 minut. Celkem se jich vymění 163.

„Palivový soubor musíme natáhnout do pracovní tyče a musíme se dostat do nulové polohy. Pak dojde k převozu mezi bazénem a reaktorem,“ vysvětluje Bohumil Kvarda, operátor zavážecího stroje.

Celková váha všech palivových souborů v reaktoru je 92 tun. Každý soubor tvoří 312 palivových prutů o průměru šesti milimetrů, 18 vodících trubek a centrální měřící trubka.

„Použité palivo je deset let skladováno v bazénu, který je hned vedle reaktoru. Po deseti letech je ve speciálních kontejnerech přesunuto do skladu přímo v areálu elektrárny,“ dodává mluvčí Sviták.

Výměna paliva byla součástí plánované odstávky prvního bloku. Jeho spuštění plánuje elektrárna na polovinu prosince.

Reaktor v Temelíně. Foto: TV Jéčko

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3