Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Vyhození psa z okna zadkem napřed. I tak slavili Vánoce naši předci

Jižní Čechy – Zatímco dnes jsou Vánoce často ve znamení stresu, nakupování co největšího množství dárků a pečení pokud možno co nejvíce druhů cukroví, naši předkové si vánoční svátky opravdu užívali. Nejdůležitější pro ně bylo, strávit čas se svými blízkými. Ovšem ani tehdy neponechávali hospodyňky nic náhodě.

„Hospodyně měla asi napilno, protože musela navařit devatero druhů jídel. Mezi těmi jídly musely být některé suroviny, třeba česnek nebo med. Vařilo se od rána do večera a štědrovečerní hostina byla bohatá a důležitá, protože i to, že se na stole objevilo tolik pokrmů, mělo zajistit pro příští rok prosperitu,“ popisuje Hana Soukupová z Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.

Dříve se na vánoční svátky dodržovala celá řada tradic. A některé byly skutečně dost zvláštní.

„Bylo zvykem, i když asi ne všeobecně, že se vyhazoval pes oknem zadkem napřed, aby dobře hlídal. Takže jestli bydlíte třeba v paneláku, tak to raději nedělejte,“ usmívá se Soukupová.

Některé tradiční vánoční zvyky v mnohých domácnostech dodržují i v dnešní době. Třeba dodržování štědrodenního půstu kvůli spatření zlatého prasátka. Nebo pouštění lodiček, abychom věděli, jak se nám bude v příštím roce dařit.

Tradiční zvyky k vánočním svátků prostě stále patří. Zkuste si i vy například rozříznout jablko. Jestli se ukáže hvězdička, budete zdraví. Nebo si dejte kapří šupinku pod talíř, aby se vás v příštím roce držely peníze. 

Ilustrační snímek. Foto: prirodnienergie.eu

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3