Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Vodním záchranářům na Lipně svitla naděje na novou základnu

Lipno nad Vltavou – Českokrumlovští vodní záchranáři na Lipně získali nečekaného spojence ve svém úsilí o zachování výjezdového místa na pravém břehu jezera. Do hry se vložil ministr životního prostředí Richard Brabec, který označil současný improvizovaný stav za nedůstojný a přislíbil, že se zasadí o vytvoření nové základny, která by měla být vzdálená maximálně několik desítek metrů od garáží, které museli vodní záchranáři v těchto dnech opustit a které chce jejich vlastník, Správa národního parku Šumava, brzy zbourat.

„Já jenom doufám, že zvítězí rozum a že si sedneme k jednání a společně s hejtmankou, národním parkem, Povodím Vltavy a vodní záchrannou službou Rakouska najdeme cestu k tomu, aby to bylo dále funkční,“ komentuje ředitel vodních záchranářů Milan Bukáček.

Pro zachování výjezdového místa na pravém břehu jezera se přiklánějí i rakouští vodní záchranáři, kteří jsou připraveni podílet se na výstavbě nové základny i finančně.

„S českými kolegy spolupracujeme dlouho a rádi. Záleží nám na tom, aby měli dobré podmínky pro svou práci pro případy nejrůznějších lokálních katastrof. I proto si myslíme, že by měli mít výjezdová místa na obou stranách lipenského jezera,“ říká Martin Eberl, mluvčí Vodní záchranné služby Horního Rakouska.

Iniciativu ministra Brabce vítá i hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská. Působení vodní záchranky na pravém břehu jezera označila za bezproblémové a přínosné. Stejně jako ředitel vodních záchranářů ale upozorňuje na problémy se stavební uzávěrou v dané lokalitě. Nejprve by tedy měl být hotový projekt a až potom by měla správa národního parku zbourat staré garáže. Při opačném postupu totiž hrozí, že se v Kyselově už nic nového nepostaví.

„Snaha Národního parku Šumava vedená určitými ochranářskými aspekty je do určité míry pochopitelná. Nicméně si myslím, že první na řadě by měly být zájmy lidí,“ říká hejtmanka Ivana Stráská.

Případný termín zahájení výstavby nové základny ještě žádná ze zainteresovaných stran nezná. Pravděpodobně to ale bude otázka nejméně několika let. 

Vodní záchranáři na Lipně. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3