Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Vodní elektrárna v Hněvkovicích se poprvé otevře pro veřejnost

Hněvkovice – Unikátní možnost prohlédnout si zevnitř vodní elektrárnu i obří přečerpávací stanici pro Temelín budou mít v sobotu 16. září lidé v Hněvkovicích na Českobudějovicku. Elektrárna si totiž připomíná 25 let svého fungování, a při té příležitosti se poprvé otevře pro veřejnost.

Mluvčí ČEZ pro obnovitelné zdroje Martin Schreier zmínil, že elektrárna v Hněvkovicích ročně vyrobí přes 20 milionů kilowatthodin elektrické energie. „Pokrývá tak spotřebu zhruba 10 tisíc jihočeských domácností,“ vysvětlil mluvčí.

Hněvkovická elektrárna tvoří spolu s Kořenskem nejmladší stupeň takzvané vltavské kaskády. Přestože nevyrobí tolik elektřiny, jako vodní elektrárny na Orlíku, Lipně nebo Slapech, je důležitou součástí vltavské elektrárenské soustavy.

„Nádrž slouží k využívání hydroenergetického potenciálu v pološpičkové vodní elektrárně a také jako rezervoár technologické vody pro areál temelínské elektrárny,“ řekl Petr Maralík, ředitel Vodních elektráren ČEZ.

Pro druhý zmiňovaný účel je na levém břehu, nedaleko přehrady a vodní elektrárny, postavena výkonná čerpací stanice s rozvodnou 110 kV. I ta bude v sobotu 16. září k vidění.

Den otevřených dveří na elektrárně se uskuteční od 8 do 14 hodin. Čerpací stanice bude dokonce přístupná až do 16 hodin. Zájemci si musí předem rezervovat místa na stránkách cez.cz, kde najdou i podrobnější informace k prohlídce.

Elektrárna Hněvkovice. Foto: Archiv JE Temelín

 

 

 

 

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3