Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Veterináři zaznamenali nový případ ptačí chřipky na Vodňansku

Jižní Čechy – Vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N8 zaznamenali veterináři už na dvou místech Jihočeského kraje. Na konci minulého týdne potvrdili onemocnění drůbeže v malochovu na Táborsku, po víkendu pak prokázali virus ptačí chřipky i v Libějovicích na Strakonicku. Protože se v tříkilometrovém pásmu od ohniska nachází velký závod na zpracování drůbeže, veterináři museli vyhlásit mimořádná opatření.

„Tam je nejdůležitější přeprava drůbeže na porážku a pohyb vozidel,“ vysvětluje František Kouba, ředitel Krajské veterinární správy pro Jihočeský kraj.

Na pozoru se musí mít i chovatelé drůbeže v těch částech kraje, kde se ptačí chřipka zatím nepotvrdila. Zvířata i krmení musí držet v krytých prostorách, aby se k nim nedostali volně žijící ptáci. Zejména vodní, jako jsou kachny. Právě ty totiž patří mezi nejčastější přenašeče ptačí chřipky.

„Zpočátku jsme dostali nařízení, že zvířata musí být v halách. Pak jsme si vyžádali výjimku, takže bychom mohli mít husy a kachny puštěné venku. Nechceme to ale riskovat,“ říká Naděžda Hrvolová, vedoucí husí farmy v Nových Hradech na Českobudějovicku.

Dalším opatřením je instalace sítí, které zamezí kontaktu volně žijících ptáků s domácí drůbeží.

„Ty sítě by měly zabránit divokým kachnám, aby se nedostaly do objektu. Občas se to také nezadaří,“ popisuje Naděžda Hrvolová.

Mezi příznaky ptačí chřipky patří snížený příjem krmiva, stížené dýchání a krvácení na hřebíncích nebo končetinách. Chovatelé nyní musí nahlásit každé uhynulé zvíře veterinářům.

Podezření na ptačí chřipku měli veterináři také na Vimpersku. Tam se ale výskyt nepotvrdil.

Ptačí chřipka se na jihu Čech naposledy objevila v roce 2009 u kachen na rybníce u Dubného na Českobudějovicku.

Ilustrační snímek. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3