Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Veterináři utratí chovy drůbeže v Ledenicích a Vlachově Březí

Jižní Čechy – (ČTK) – Veterináři ve středu 1. února kolem poledne utratí asi 17.000 kusů drůbeže napadených ptačí chřipkou v komerčním chovu ve Vlachově Březí na Prachaticku. Jde o farmu PT s.r.o. Ještě předtím zlikvidují také malochov v Ledenicích na Českobudějovicku čítající asi tři desítky ptáků. ČTK to ve středu řekl ředitel krajské hygienické stanice František Kouba. V úterý veterináři na obou místech potvrdili nová ohniska ptačí chřipky v jižních Čechách, v kraji jich je nyní šest.

Ve Vlachově Březí nahlásil chovatel velký úhyn dvoutýdenních kachňat. Veterináři zatím zjišťují, jak se tam nemoc dostala. „Kachny byly naskladněné v hale, přivezené odjinud, kde se nakazily, netuším. Je tam celkem tvrdý režim co se týče biologické bezpečnosti,“ řekl Kouba.

Chovatel nahlásil minulý týden privátnímu veterináři změny zdravotního stavu drůbeže, podle Kouby nejdřív ale problémy nenasvědčovaly, že by šlo o ptačí chřipku. Protože přes víkend uhynulo víc kachen, v pondělí odvezli veterináři vzorky do Státního veterinárního ústavu. Dnes ve 14:00 se sejdou se všemi starosty z vyhlášených pásem ochrany a dozoru.

V Ledenicích jde o drobný chov, podle Kouby řádově třicet kusů. Chovatel nahlásil úhyn dvou slepic a několik dalších s typickými klinickými příznaky.

Farma PT s.r.o. sídlí ve Vlachově Březí v průmyslové zóně. Podle místostarosty města Jiřího Růžičky je to dlouhodobý chov. „Dřív tam pěstovali kuřata, pak přešli na kachny, to je už možná 15 let, co ty chovy mají. Velká farma, bývalý teleťák, po revoluci tam vznikla velkovýkrmna brojlerů. Jsou to velké budovy, kde mají drůbež. Zaráží mě, že se to nakazilo, když jsou kachny izolované uvnitř v kójích, muselo se to tam dostat buď krmením nebo třeba s násadou,“ řekl ČTK Růžička.

V ochranném tříkilometrovém pásmu jsou podle něj drobní chovatelé, kteří mají dvacet slepic či kachen. „Do pásma ochrany budou pravděpodobně spadat Chlumany, možná Újezdec, to jsou většinou lidé, kteří chovají drůbež pro vlastní potřebu,“ řekl Růžička.

V Česku je 15 ohnisek ptačí chřipky, zatím bylo v republice utraceno asi 20.000 ptáků, tedy jen asi o tři tisíce více, než je ve Vlachově Březí.

Ilustrační snímek. Foto: TV Jéčko

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3