Jsme všude na jihu Čech.

G-Car České Budějovice

Velké lodě se dostanou po Vltavě z Č. Budějovic až k Orlíku

Hluboká nad Vltavou (ČTK) – Z Českých Budějovic až k Orlíku doplují po Vltavě velké lodě díky nové plavební komoře v Hněvkovicích. Propusť se poprvé otevře veřejnosti 20. května. Plavební komora vznikla po úpravě jezu v Hněvkovicích u Týna nad Vltavou na Českobudějovicku. Výstavba propusti a úpravy řeky v okolí stály zhruba 470 milionů korun. Novinářům to řekl zástupce ředitele a mluvčí Ředitelství vodních cest ČR Jan Bukovský.

„Šlo o poslední překážku v plavbě mezi Českými Budějovicemi a Orlíkem,“ uvedl Bukovský. Nyní budou moci velké lodě po Vltavě urazit až 100 kilometrů dlouhou cestu. Stavba plavební komory v Hněvkovicích začala na jaře roku 2015.

Ředitelství vodních cest ČR chce v budoucnu umožnit plavbu velkých lodí mezi Českými Budějovicemi a Prahou. Momentálně v tom brání ještě přehrady Orlík a Slapy. „Celý záměr je zatím ve fázi zpracování projektové dokumentace a povolovacích řízení. Nicméně má posouzení vlivu na životní prostředí i územní rozhodnutí. V tomto případě je tedy projekt podstatně dál než některé jiné dopravní stavby, které jsou podstatně důležitější,“ řekl Bukovský. Zahájení úprav orlické nádrže a Slapů by podle něj mohly začít v horizontu čtyř let. Potom by mezi Českými Budějovicemi a Prahou mohly plout lodě o délce až 45 metrů a šíři šesti metrů.

Obnova vodní cesty po Vltavě začala v roce 2006. Splavnění řeky má podle některých názorů ještě zvýšit zájem o Jihočeský kraj. V posledních letech za rok přepravily výletní lodě mezi Českými Budějovicemi a Purkarcem u Týna nad Vltavou, kde trasa končila, přibližně 11.000 turistů.

Vltava byla už v dávné historii hojně využívanou vodní spojnicí měst zakládaných při jejím toku. Postupně sloužila pro nákladní přepravu soli, dřeva a dalších materiálů z jihu Čech až do Prahy. Novodobá výstavba některých vodních děl s absencí plavebních komor přerušila skutečnou splavnost Vltavy. V budoucnu by však měly lodě opět plout z Českých Budějovic až do Prahy.

Ilustrační snímek. Foto: lodnidoprava.unas.cz

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

  • reklama-tv-hcp.png

Reklama 2

  • logo-vykov-vertical-1.jpg

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3

  • Web-TV-jéčko-VDN_banner_1280x720.png