Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Ve Vimperku chtějí opravit kapli na hřbitově. Město shání dotace

Vimperk – Opravu střechy hřbitovní kaple Nejsvětějšího srdce Páně plánují ve Vimperku na Prachaticku. Město má zpracovanou projektovou dokumentaci na obnovu celého pláště objektu, tedy střechy i fasády včetně hlavních vstupních dveří. Radnice by chtěla vyměnit i nevhodné novodobé dveře do pomocné místnosti.

„Hlavním podnětem pro tento přípravný krok se stal současný špatný stav některých částí fasády a množící se dílčí poruchy břidlicové střešní krytiny,“ informuje Alena Szabová z odboru investic a údržby městského úřadu.

Pokud se městu letos podaří získat krajsou dotaci z programu kulturní dědictví, zahájí opravy už v červnu. První etapa zahrnuje opravu střešní krytiny, hromosvodu, nadstřešních nadezdívek a oplechování střechy. Rozpočet se pohybuje kolem 670 tisíc korun.

Druhá etapa počítá s obnovou fasády, opravou kamenného soklu a opravou či výměnou vstupních dveří. Pokud město sežene potřebné finance, pustí se do této části rekonstrukce příští rok. „Pro dokončení kompletní obnovy kaple by zbývalo pouze provést novou výmalbu interiéru,“ dodává Alena Szabová.

Kapli v novogotickém stylu, která byla v roce 2008 prohlášena kulturní památkou, nechal postavit na přelomu první a druhé dekády minulého století místní podnikatel Johann Steinbrener. V nedávné době zde byla postupně zrestaurována všechna vitrážová okna. Také v tomto případě se městu podařilo využít dotace z Jihočeského kraje i Ministerstva kultury ČR.

„Vimperský hřbitov se mění a získává jako místo posledního odpočinku stále důstojnější podobu. Cesty byly vydlážděny lámaným kamenem, vloni zde vznikla rozptylová loučka, oprava hřbitovní kaple je nezbytnou součástí této proměny,“ říká starostka města Jaroslava Martanová.

Kaple ve Vimperku. Foto: cs.wikipedia.org

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3