Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Ve Strakonicích odhalí desku malíře Dvořáka – Šumavského

Strakonice – Pamětní desku významného rodáka, malíře Jarko Dvořáka – Šumavského, odhalí ve středu 5. dubna ve Strakonicích. Bude to v den 130. výročí malířova narození. Slavnostní akt se uskuteční od 15. hodin v Podskalské ulici č. 59 naproti kostelu sv. Markéty. Pořadateli jsou Jednota Karla Havlíčka Borovského a strakonická radnice.

„Deska bude umístěna na domě, kde se Jarko Dvořák – Šumavský narodil. Dnes se zde nachází prodejna potravin. Odhalení pamětní desky hudebně doprovodí žáci základní umělecké školy,“ dodala mluvčí radnice Markéta Bučoková.

Jarko Dvořák – Šumavský. Foto: souteze.strakonice.eu

Jaroslav (Jarko) Dvořák – Šumavský 

Datum narození: 1887
Místo narození: Strakonice
Datum úmrtí: 1964
Místo úmrtí: Strakonice

Autor opony pro LD Sokola Strakonice

Akademický malíř a grafik, jeho otcem byl známý strakonický tiskař a redaktor Josef Dvořák. Po pražských studiích u prof. Václava Jansy a prof. Ferdinanda Engelmüllera působil jako asistent na malířské škole prof. Ferdinanda Engelmüllera. Roku 1924 se přestěhoval do Strakonic, kde si otevřel malířský atelier. Věnoval se celé řadě výtvarných technik od kresby, akvarelu, leptů až po olejomalbu. Svými obrazy zachytil významné památky města, kraje, městská zákoutí. Mnoho obrazů namaloval na Šumavě, kterou miloval. Proto své práce podepisoval „Šumavský“. Jeho lepty jsou u mnoha sběratelů. Ilustroval řadu knih a publikací, ať to byly odborné knihy B. Dubského, knihu F. Teplého Martin Rezek ze Strakonic. Ilustroval Dějiny Vimperka a okolí, též od F. Teplého, které vycházely dlouhou dobu v Pošumavském kraji.

Opona, s ústředním motivem ze hry J. K. Tyla Strakonický dudák, kterou v roce 1930 namaloval, je vystavena v prostorách Zámecké galerie na Strakonickém hradě, kde sídlí Muzeum středního Pootaví. (Zdroj: amaterskedivadlo.cz)

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3