Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Vandalové stojí radnici stovky tisíc korun ročně

České Budějovice – Posprejované fasády domů. Fenomén, se kterým se potýkají všechna větší města v republice. Českobudějovičtí policisté ročně vyšetřují stovky takových událostí, při kterých majitelům nemovitostí vznikají statisícové škody. Jeden z aktuálních případů objasnili policisté v těchto dnech. Vypátrali totiž dva mladíky, kteří začátkem října pomalovali fasády a podloubí v Panské ulici.

„Jedná se o dva muže z Českobudějovicka. V tuto chvíli jim bude sděleno podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci. Jejich jednáním vznikla majitelům budov škoda 30 tisíc korun,“ říká jihočeská policejní mluvčí Lenka Krausová.

Českobudějovickou radnici ročně vyjdou vandalské útoky na stovky tisíc korun. Nejde jen o posprejované fasády domů, ale i o poškozené lavičky nebo odpadkové koše. Mezi nejznámější případy posledních let patří třeba posprejování Samsonovy kašny a radnice, kterého se v březnu loňského roku dopustil francouzský student.

„Pokud bychom se podívali na loňský rok, tak vandalové poškodili i velkou skleněnou desku v horní části Lannovy třídy. Způsobili tím statisícové škody,“ dodává náměstek primátora Petr Podhola.

Přestože město má svůj majetek pojištěný a většina peněz za odstraňování následků vandalismu se mu tak vrátí, podle zástupců radnice jde o prostředky, které by se daly využít smysluplněji.

„Když se podíváme na finanční prostředky, které dáváme například na opravy laviček, tak si myslím, že 90 procent těchto prostředků nejde na to, že by ty lavičky byly zastaralé, ale spíše je to ta horší varianta, že jsou zdevastované těmito vandaly,“ doplňuje náměstek Podhola.

Případy, které se policistům podaří objasnit a při kterých vznikne více než pětitisícová škoda, končí u soudu. Pachatele čeká hned dvojí postih. Nejen, že musí uhradit veškerou způsobenou škodu, ale navíc jim hrozí až roční pobyt ve vězení.

kasna2
Posprejovaná Samsonova kašna. Foto: PČR

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3