Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

Valentýnský svátek podle průzkumů slaví asi polovina Jihočechů

Jižní Čechy – Valentýn. Romantický svátek pro zamilované, nebo svátek při kterém slaví hlavně obchodníci? Názory na něj se často liší. Někdo ho vnímá jako hezkou příležitost projevit milované osobě náklonnost. Jiný ho odsuzuje coby americký svátek, i přesto, že Valentýn má ryze evropské kořeny. V České republice se svatý Valentýn slaví od roku 1990.

Češi přesto zřejmě stále považují za svátek zamilovaných spíše první máj. Valentýnský den letos oslaví až šest z deseti Čechů. Stejně tomu bude i na jihu Čech. Před 14. únorem u nás mají každoročně nabito především květinářství.

Muži totiž dávají ženám na Valentýna nejčastěji květiny.

Nejčastější květiny jsou červené růže, ale velmi atraktivní jsou i květiny, jako tulipány a frézie. Je to napříč všech generací,“ říká Kateřina Grichová, pracovnice jednoho českobudějovického květinářství.

Při obdarování blízkých se fantazii meze nekladou.

Velikým překvapením je, že podle některých sociologických průzkumů se Valentýn údajně těší větší oblibě u mužů než u žen. Muži jsou ochotni vložit do valentýnských dárků v průměru 1500 korun.

Muži i ženy se shodují na tom, že na valentýnský večer upřednostňuji společnou večeři nebo společné chvíle v soukromí.

V našich rezervacích na dnešní večer připadá asi 95 procent přímo na valentýnské menu,“ popsal 14. února manažer českobudějovické restaurace Ondřej Pražák.

Co dodat na závěr? Není důležité dávat svým blízkým na Valentýna drahé dary, ale říct jim, jak je máte rádi. A to i tehdy, pokud se zrovna žádný Valentýn neslaví.

Ilustrační snímek. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3