Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

V Temelíně vysvětlovali, jak levitovat nebo zatlouct hřebík banánem

Temelín – Jaký je rozdíl mezi střídavým a stejnosměrným proudem? Jak dosáhnout levitace nebo zatlouci hřebík banánem? Na takové otázky odpovědělo dětem zaměstnanců jihočeské jaderné elektrárny speciální fyzikální odpoledne. Podle mluvčího elektrárny Marka Svitáka se energetici na vlastní potomky zaměřují schválně, v některých vidí mimo jiné i budoucí kolegy.

Létající blesky, jiskry přeskakující mezi dlaněmi, rozsvěcení zářivky vlastním tělem a osobní účast na spoustě dalších pokusů. Takové zážitky si odnesla téměř stovka dětí zaměstnanců elektrárny Temelín ze speciálního Fyzikálního odpoledne. Jedním z důvodů jeho pořádání byly i přísné předpisy jaderného zařízení. „Většina dětí se bohužel na pracoviště rodičů nedostane, takže jsme si řekli, že to hlavní – tedy elektřinu – přineseme my k nim. A pozvali jsme ty nejlepší fyzikáře. Ve výsledku se ale skvěle bavili nejen děti, ale i rodiče,“ pochvalovala si za organizátory Jana Gribbinová z Útvaru komunikace.

Na děti se ale Temelín nezaměřuje jen kvůli nedostupnosti pracovišť rodičů. Na elektrárnu je zve i na speciální noční prohlídky, soutěže a příměstské tábory. Podobné akce pořádají i další elektrárny či divize. „Poměrně hodně dětí zaměstnanců se stává v dospělosti zaměstnanci ČEZ, což je logické. Díky rodičům mají blízko k energetice, přírodovědným oborům, nebo obecně technice. A to je trend, který chceme udržet a posílit,“ vysvětluje za energetiky Petr Šuleř.

V letošním roce proto ještě zaměstnanci dostanou v případě Temelína pozvánky na Letní kino, Jihočeskou prázdninovou roadshow, Den otevřených dveří, nebo noční Adventní prohlídky. Tyto akce jsou ale zároveň otevřeny i pro veřejnost.

Pokusy v Temelíně. Foto: Petr Šuleř

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3