Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

V Temelíně testovali spolupráci s vodními elektrárnami

Jižní Čechy – Kraj postihne rozsáhlý výpadek elektřiny. Temelín odstavuje oba bloky a přitom mu nenajede ani jeden z deseti záložních dieselgenerátorů. V takovém případě přitéká jihočeské jaderce pomoc z vodních elektráren. V minulých dnech si energetici štábně vyzkoušeli propojení Temelína s Orlíkem.

Elektřina je pro bezpečnost jaderné elektrárny stejně důležitá jako voda pro člověka. Díky ní mohou čerpadla dodávat vodu důležitou pro chlazení reaktoru. I proto v Temelíně mají hned třináct způsobů napájení bezpečnostních systémů. Podle představitelů elektrárny jsou v Temelíně na rozpad přenosové soustavy připraveni. „Máme dost možností, jak se s blackoutem vypořádat. Patří k nim i dodávky elektřiny z vodních elektráren. Vyžaduje to ale zapojení dalších energetických společností a tuto koordinaci je tedy potřeba průběžně procvičovat,“ uvedl Marek Sviták, mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.

Prvním krokem Temelína při rozpadu jihočeské části přenosové soustavy je snížení výkonu na minimum, případně odstavení obou bloků. V záloze má pak desítku dieselgenerátorů. Ke zvládnutí situace stačí dva. Přesto ještě v „druhé řadě“, i když už mimo elektrárnu, čekají vodní zdroje Lipno, Hněvkovice a Orlík. Start Orlíka je o něco složitější. Nejdříve je potřeba nastartovat menší Kamýk, i tak se to ale pohybuje řádově v minutách. Společnosti ČEZ, ČEPS a E.ON pak vyčleňují trasu speciálně pro Temelín. „Jde o několik desítek kilometrů vedení, které jde v podstatě přímo od generátoru Orlíka přes rozvodny Milín, Tábor a Kočín do Temelína,“ poznamenal mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha.

I když Česká republika byla na pokraji blackoutu před osmi lety, odborníci toto riziko nepodceňují. „Pokud by naše soustava pracovala na hranici svých možností, nebylo by to v důsledku zanedbání její údržby nebo rozvoje. Naším vážným problémem je silné zatížení tranzitními toky z Německa na jih do Rakouska. Proto v rozvodně Hradec u Kadaně stavíme transformátory s regulací fáze, které umožní přenášet maximální množství elektřiny, ale bezpečně,“ uvedla Barbora Peterová, mluvčí ČEPS, a.s.

V Temelíně se celkem do štábního cvičení zapojilo pět desítek odborníků ze společností ČEZ, ČEPS a E.ON.

Cvičení v Temelíně. Foto: Marek Sviták

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3