Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

V Temelíně prověří připravenost na havárii s únikem radiace

Temelín – Fungování havarijního štábu a komunikačních toků při jedné z nejhorších možných havárií spojených s únikem radioaktivních látek do okolí. I to bude námětem prvního letošního cvičení, které se uskuteční v úterý a ve středu 28. a 29. března v Temelíně. 

Mluvčí elektrárny Marek Sviták poznamenal, že veřejnosti se cvičení nedotkne, v bezprostředním okolí elektrárny ale může být slyšet kolísavý tón sirén. „Vedle toho mohou lidé zaregistrovat cvičné výjezdy monitorovacích týmů,“ dodal mluvčí.

Konkrétní scénář cvičení elektrárna předem nesděluje, překvapením bude i pro zaměstnance. Autoři cvičení nevylučují například cvičné odběry vzorků.

Temelín letos čeká hned dvanáct cvičení včetně jednoho tajného a rozsáhlého cvičení na ochranu proti teroristickému útoku. To se uskuteční od 9. do 12. dubna a ČEZ si společně s armádou a policií prověří ochranu elektrárny proti útoku vedenému ze vzduchu a přilehlé silnice.

Havarijní připravenosti jihočeské elektrárny se dotkl i nový Atomový zákon. „Nové legislativě musíme přizpůsobit vnitřní předpisy. Například některých zasahujících členů se budou týkat bezpečnostní prověrky a významnou změnou je i to, že nově bude havarijní štáb elektrárny dávat hejtmanovi doporučení na rozhodnutí o evakuaci osob,“ uvedl Roman Havlín, ředitel bezpečnosti elektráren ČEZ s tím, že dosud tato povinnost byla na Státním úřadu pro jadernou bezpečnost.

Jedním z opatření, které elektrárna po Fukušimě v havarijní připravenosti zavedla, bylo navýšení počtu cvičení na dvojnásobek. V úvahu se berou všechna možná rizika. Vedle radiačních a technologických událostí je to například eliminace požárů, ekologických nebo traumatologických událostí.

Ilustrační snímek. Foto: Marek Sviták

 

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3