Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

V táborské zoo se narodilo mládě ohroženého zubra evropského

Tábor 30. listopadu (ČTK) – V táborské zoologické zahradě se narodilo mládě ohroženého zubra evropského. Chov tohoto druhu zoo sestavila před rokem. Na světě podle odhadů žije přibližně 6000 zubrů evropských, ve volné přírodě je jich polovina. Táborská zoologická zahrada chce potomky zubrů do volné přírody vracet. ČTK to dnes řekl mluvčí zoo Filip Sušanka. Pro záchranu zubrů je podle odborníků potřeba dosáhnout počtu nejméně 10.000 kusů.

Mládě zubra evropského v Táboře přišlo na svět začátkem listopadu. „Několik dní před porodem se dominantní samice začala oddělovat od stáda, což bylo jasnou známkou, že zrození potomka se blíží. Sedmého listopadu v ranních hodinách se pak narodilo krásné mládě, které bylo od první chvíle velmi aktivní a ihned se napilo, což je vždy dobrým znamením, že je vše v pořádku,“ uvedl hlavní zoolog z táborské zahrady Ondřej Kott.

Podle ředitele zoo Evžena Korce je důraz na chov zubra evropského jednou z hlavních priorit. Zaměřuje se na program návratu vyhynulých živočichů do české přírody. „Podílíme se na něm s odborníky z neziskové organizace Česká krajina a z Biotechnologického centra Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích vedeného profesorem Vladislavem Čurnem. Jeho tým provádí molekulárně genetický výzkum chovných linií zubra. Toto mládě bude prvním zubrem narozeným v táborské zoo, které vypustíme do volné přírody,“ uvedl Korec.

Táborský komplex má podle svých představitelů nejcennější chovnou skupinu zubrů v tuzemských zoologických zahradách. V Táboře lidi uvidí přibližně sedm desítek druhů zvířat. Loni do zoo, která vznikla v roce 2011, dorazilo 70.000 návštěvníků.

Marek Bílek dr

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3