Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

V Putimi lákají turisty na sochu Švejka i historický kamenný most

Putim – Vesnice na Písecku ležící na pravém břehu Blanice má turistům co nabídnout. Jednou z mnoha zajímavosti je třeba první a jediná socha dobrého vojáka Švejka v republice.

Právě postava Švejka je s městem úzce spjataV Putimi se totiž odehrává část příběhu z románu spisovatele Jaroslava Haška.

Socha je umístěna vedle historického kamenného mostu. „Ten je proslavený z filmu Josef Švejk, právě po kamenném mostě přišel Švejk do Putimi,“ říká místostarosta Václav Varous.

Na počest vojáka Švejka se zde každoročně konají slavnosti. „Tyto slavnosti pořádáme vždy poslední sobotu v srpnu,“ dodává místostarosta.

Existence Putimi je doložena listinou už z roku 1205. Podle archeologického průzkumu byla pravděpodobně osídlena už mnohem dříve

Návštěvníci si tady oblíbili i výlov Podkostelního rybníka. Pravidelně ho navštěvují stovky lidí. Rybám se tu totiž obzvlášť daří, hlavně díky horské vodě.

„Turisticky je to zajímavé tím, že zde vedou cyklostezky, můžete se podívat na sochu Švejka, na historický kamenný most, technickou památku železný most, kostel dvoukřídlý,“ vyjmenovává místostarosta Varous.

Právě dvoukřídlý kostel svatého Vavřince stojí za zastávku. Pochází ze 13. století. Jedna část sloužila pro katolíky. Druhá byla určena utrakvistům. Okolo kostela je i hřbitov, kde má hrob Josef Baar, strýc spisovatele Jindřicha Šimona Baara. Na hřbitově se nachází hrob Jana Cimbury, hrdiny stejnojmenného Baarova románu.

Častým cílem turistů je i nekomerční soukromá zoo. Vstup je zdarma, nebo je možné dát dobrovolný příspěvek. „Máme tady dravce, plazy, kozy, ovce, ptáky, je to všestranné,“ říká majitel Jiří Kozák.

Pokud jste ještě Putim nenavštívili, určitě se sem vydejte. Kromě zajímavých památek vás tu čekají i hospůdky s příjemnou obsluhou a dobrým občerstvením.

Socha Švejka v Putimi. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3