Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

V Prachaticích si opět připomněli zlatou solnou stezku

Prachatice 30. června (ČTK) – Kostýmovaným renesančním průvodem pokračovaly dnes v Prachaticích Slavnosti zlaté solné stezky. Akce, kterou každoročně sledují tisíce lidí, začala v pátek. Organizátoři udělali proti minulým rokům několik drobných změn v programu. ČTK to řekl prachatický starosta Martin Malý (Nezávislí).

„Například jsme prodloužili noční otevírací dobu stánků. Zatímco dříve byla do 24:00, letos jsme ji posunuli na 2:00,“ uvedl. Dodal, že stejně tak o dvě hodiny prodloužili dnešní koncerty dechových kapel ve Štěpánčině parku. „Všechny změny vždy vycházejí z impulsů od veřejnosti,“ řekl Malý.

Slavnosti zlaté stezky jsou každoročně největší událostí ve městě. Účastní se jí například i partnerská města, která vysílají své zástupce do průvodů. „Účastní se jich tak třeba Italové, Bělorusové, Němci nebo Litevci,“ řekl Malý.

Městské slavnosti Zlaté solné stezky, jejichž tradice byla obnovena v roce 1991, každoročně přijdou zhruba na dva miliony korun. „Náklady zčásti hradíme z výnosu ze vstupného, podstatný podíl máme od sponzorů a zbytek hradí město,“ uvedl Malý.

Podle něj slavnosti poukazují na tradici spjatou s Prachaticemi. Zlatá stezka začínala v Pasově a měla tři hlavní větve s cílovými místy v Prachaticích, Vimperku a v Kašperských Horách. Obchod se solí na cestě dosáhl vrcholu v pozdním středověku a v období renesance. Na samotné jižní trase stezky do Prachatic se týdně pohybovalo až 1200 koní. Spolu s alpskou solí a ostatním zbožím po ní do Čech putovaly i nové poznatky. Mnoho sídel na Šumavě a v Bavorském lese jí vděčí za svůj vznik a prosperitu.

rek sd

Jéčko Man

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3