Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

V Prachaticích obnovují zdevastovanou kapli sv. Markéty

Prachatice – Kaple svaté Markéty v Prachaticích získává po létech chátrání novou podobu. Městu se totiž podařilo odkoupit ji i s pozemkem od soukromých majitelů.

Kaple z poloviny 19. století se nachází nad Lázněmi svaté Markéty. Dlouhá léta už byla ve velmi špatném stavu. V roce 2014 se radním podařilo získat kapli do vlastnictví města i s pozemkem. Při odkoupení kaple se město dohodlo se soukromým vlastníkem na relativně nízké částce.

„Ta částka byla skutečně symbolická. Oni paradoxně měli už hotovou projektovou dokumentaci na rekonstrukci. Takže to byla symbolická částka 70 tisíc korun,“ vysvětluje starosta města Martin Malý.

Na to, že by kaple potřebovala opravit, upozorňovali radní i sami obyvatelé města

Tato kaple byla de fakto bez střechy, protože po zásahu blesku se celý krov zřítil. Byla zarostlá křovím a kopřivami,“ popisuje místostarosta města Jan Klimeš.

Rekonstrukce kaple byla rozdělena na dvě etapy. První etapa je hotová. Zahrnovala opravu střechy, krovu, fasády a oken. Ve druhé etapě se zaměří na opravu interiéru a maleb.

„V této krásné novogotické kapli, která byla opravena v loňském roce, zbývá opravit interiér. To znamená lavice a oltář. Předpokládáme, že by to mohlo být v tomto kalendářním roce, popřípadě v tom dalším,“ dodává místostarosta Klimeš.

Veškerá rekonstrukce probíhá pod bedlivým dohledem památkářů z národního památkového ústavu.

Celková rekonstrukce kaple vyšla na 1,6 milionu korun.

Kaple před opravou. Foto: Město Prachatice

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3