Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

V okolí Temelína objevili vědci 40 druhů ptáků. Včetně chráněných

Temelín – Zaposlouchat se do zpěvu desítek ptáků včetně chráněných druhů mohou lidé u Jaderné elektrárny Temelín. Ta ve středu 14. června slavnostně otevřela novou ptačí stezku u infocentra Červený Hrádek.

Vědci z Jihočeské univerzity objevili v parku kolem elektrárny skoro 40 druhů ptáků.

„Na věžích elektrárny hnízdí třeba rorýs obecný, to je docela vzácný druh, který má rád takovéto lidské výtvory. Jinak je tu třeba lejsek bělokrký, který má velké populace v hlubockých oborách,“ řekl televizi Jéčko vedoucí výzkumu Jakub Vlček z Jihočeské univerzity.

Ptačí stezka navazuje na loni otevřenou motýlí louku. I samotné vědce prý překvapilo, kolik ptačích druhů se na relativně malé ploše parku vyskytuje.

„Nás napadlo udělat takovou ptačí stezku, která je určená hlavně pro děti, aby poznaly nové druhy ptáků a mohly je nejen vidět, ale i slyšet,“ poznamenala Michaela Chaloupková, členka představenstva společnosti ČEZ.

Kromě informačních tabulí je na naučné stezce i 11 dřevěných maket volně rozmístěných ptáků.

„Smyslem stezky je udělat dětem cíl, zabavit rodiny s dětmi. Děti rády něco poznávají a hledají a samozřejmě za to rády dostanou nějakou odměnu. To všechno dohromady naučná ptačí stezka tady u nás nabízí,“ doplnil mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták.

Ptačí stezka u infocentra elektrárny je volně přístupná veřejnosti.

Maketa ptáka na stezce. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3