Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

V odlehlém koutě Šumavy zachraňovali těžce zraněnou běžkařku

Šumava – Těžké zranění utrpěla 55letá žena na běžkách v odlehlém koutě Šumavy. V sobotu 4. března odpoledne ji zachraňovali členové Horské služby.

Manžel zraněné ohlásil dispečinku Horské služby, že žena si zřejmě natrhla při pádu sval v noze. „Pán udal místo někde mezi Poledníkem a Javoří pilou. Ihned jsem vyrazil na terénní čtyřkolce a po chvíli hledání jsem nakonec místo nehody našel nedaleko rozcestí pod vrchem Oblík,“ popsal výjezd Štěpán Pospíchal, zasahující člen Horské služby Šumava.

Záchranáři záhy zjistili, žena utrpěla mnohem těžší zranění, než oba manželé předpokládali. „Podle všeho došlo k nějakému úrazu v oblasti pánve a kromě toho vše nasvědčovalo zlomenině nohy. Problém byl v tom, že v místě vůbec není signál mobilu, ani pro naše vysílačky,“ uvedl Štěpán Pospíchal. Běžkařku tedy ošetřil, zafixoval jí do vakuové matrace a spolu s dalšími třemi běžkaři, kteří ihned nabídli pomocnou ruku, ji šetrně naložili na čtyřkolku.

„Vydal jsem se směrem na Modravu a po cestě hledal signál. Nakonec jsem dorazil na místo, kde nějaký náhodný lyžař telefonoval. Na rozdíl ode mne on signál měl,“ řekl horský záchranář Pospíchal. Ten požádal muže o telefon, spojil se dispečinkem linky 155 Plzeňského kraje a po konzultaci převezl ženu na Modravu. Zde si jí převzala posádka vozu Rychlé zdravotnické pomoci a poté i vrtulník leteckých záchranářů. Ten pak zraněnou dopravil do Fakultní nemocnice v Plzni.

„Náš záchranář musel jet až na Modravu, protože podle informací vrtulník Letecké záchranné služby AČR v tu samou chvíli vykládal v Plzni jiného pacienta. Do terénu, ve kterém se se zraněnou nacházeli, nebyl dostupný ani pro sanitku,“ komentoval dnešní zásah Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava. Dodal, že i tak byla záchranná akce rychlá a díky koordinaci se zdravotnickou záchrannou službou i vysoce efektivní.

Ilustrační snímek. Foto: tilak.cz

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3