Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

V MHD, jež je ve Strakonicích zdarma, roste počet cestujících

Strakonice 6. dubna (ČTK) – V městské hromadné dopravě (MHD) ve Strakonicích, která je od 1. ledna zdarma pro všechny, roste počet cestujících. Přesná čísla bude mít město do léta. ČTK to dnes řekl starosta Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost). Za rok 2016 uhradí radnice společnosti ČSAD STTRANS, která MHD provozuje, ztrátu 190.000 Kč. Město u firmy objednává ročně 200.000 obslužných kilometrů.

Do loňského roku jezdili ve městě zdarma senioři nad 65 let a mládež do 18 let. Zrušení jízdného přinese letos ztrátu tržeb 1,2 milionu, dotace na MHD je 8,2 milionu korun. Místostarosta Rudolf Oberfalcer (Strakonická Veřejnost) ČTK řekl, že MHD je nyní za celou dobu fungování ve městě nejvytíženější.

„Z předběžných výsledků začala městská jezdit plná, občas má i malinké zpoždění, než lidé nastoupí a vystoupí, jezdí jich opravdu hodně. Došlo i k mírnému nárůstu (počtu) cestujících oproti osobním automobilům. Naplňuje se předpoklad: lidé začali jezdit městskou dopravou, zjistili, že je to výhodné, že můžou nastoupit kdekoli, nemusí hledat jízdenky,“ řekl Hrdlička.

Do léta by mělo mít město studii, zpracovávají ji studenti českobudějovické Vysoké školy technické a ekonomické. Cílem je MHD zefektivnit, určit, jaké trasy jsou nejvíc a nejméně obsazené. „Některé trasy bychom mohli vyloučit, některé přidat. Počítali počty cestujících. Byl tam i návrh vyměnit jednu trasu za osmimístné auto – jezdí tam průměrně dva lidé a nevyplatí se tam posílat autobus,“ řekl Hrdlička.

MHD ve Strakonicích má pět linek. Jízdné zdarma je v prvním pásmu, jež pokrývá většinu území města, druhé pásmo je v oblasti Střela – Katovice. Strakonice, jež mají 23.000 obyvatel, mají letos schodkový rozpočet. Počítá s příjmy 503,6 milionu Kč a výdaji 565,6 milionu.

Od 1. dubna mají MHD zdarma senioři starší 70 let v Českém Krumlově. Na jejich bezplatné jízdné dá město ročně asi 100.000 Kč. Od 1. září by měli mít MHD zdarma děti do 15 let a senioři nad 65 let v Českých Budějovicích. Dopravnímu podniku tak klesnou příjmy asi o 15 milionů.

vkc hj

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3