Projekt s názvem Přínos kohezní politiky EU pro rozvoj Jihočeského kraje je realizován s finanční podporou EU.

Jsme všude na jihu Čech.

Nový pořad na Jéčku!

Jaké projekty v Jihočeském kraji byly financovány Evropskou unií? Jaký je jejich přínos a jak z nich benefitují občané? Zapojte se i Vy do nového interaktivního pořadu o Evropských dotacích a buďte v obraze!


Stránka pořadu

V kraji vyrostly desítky „bezpečných“ přechodů. Nehod ale neubývá

Jižní Čechy – V jižních Čechách loni přibyly desítky takzvaně bezpečných a osvětlených přechodů. Nehod, při kterých auto srazí chodce přímo na přechodu, ale přesto stále příliš neubývá.

Jihočeská policie loni vyšetřovala 57 nehod, při kterých řidiči aut srazili chodce přímo na vyznačeném přechodu. Počet nehod i následky jsou srovnatelné s předchozím rokem. Města a obce zřizují pro zvýšení ochrany chodců takzvaně bezpečné přechody. Jejich součástí bývá zpravidla osvětlení.

Jeden z takzvaně bezpečných přechodů loni vyrostl například v Hrdějovicích na Českobudějovicku.

O tom, které přechody je zapotřebí dovybavit bezpečnostními prvky, si rozhodují sama města nebo obce s rozšířenou působností. Na pomoc si mohou přizvat i experty. Třeba z oddělení BESIP ministerstva dopravy.

„Jsou to veškeré přechody, které jsou v stinných místech obcí. Dále jsou to frekventované přechody v blízkosti škol. Všude tam klademe důraz na to, aby tyto přechody byly osvětlené,“ říká Václav Kovář, krajský koordinátor BESIP.

S výstavbou přechodů pomáhá obcím a městům na jihu Čech i Nadace ČEZ. Ta loni přispěla na osvětlení sedmi nebezpečných přechodů částkou 700 tisíc korun. Další peníze plánuje uvolnit i v letošním roce.

„Přechody jsou poměrně častým místem dopravních nehod. Mnohdy je příčinou špatná viditelnost. Ze statistik vyplývá, že kvalitní osvětlení může snížit počet nehod až o dvě třetiny. Proto s obcemi a městy dlouhodobě spolupracujeme,“ vysvětluje mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták.

Obce můžou od nadace získat až 120 tisíc korun. Příjem žádostí je do konce února. 

Ilustrační snímek. Foto: TV Jéčko

Pavel Kroupa

Všechny příspěvky

Reklama 1

Reklama 2

Nejoblíbenější pořady

Reklama 3